5 velkých momentů v historii Bitcoinu

 

Historie a vývoj nejvlivnější kryptoměny světa je sám o sobě velkou událostí, která si zaslouží pozornost široké veřejnosti. Přesto nám historie nabízí několik momentů, které výrazně ovlivnily celý trh, i budoucí vývoj kryptoscény. V dnešním článku jsme si pro Vás připravili 5 událostí, které pokládáme za jedny z těch nejvlivnějších:

 

5. Nákup pizzy za BTC. Datum - 22. květen 2010

Událost, která se vryla do historie jako jedna z nejšílenějších transakcí vůbec. Tato jediná transakce dokázala světu, že bitcoin má reálnou peněžní hodnotu, a může být využit jako náhrada klasického platidla. Pizza, která programátora z Jacksonville na Floridě vyšla na neuvěřitelných 10 000 BTC, by dnes byla absurdně předražená, ale díky tomuto činu začal postupně svět akceptovat příchod nové technologie. Děkujeme ti, Laszlo Hanyecz, za tvůj hladový žaludek.

 

4. Bitcoin letí na měsíc. Datum - Listopad 2013

Rok 2013 byl obecně plný turbulencí - cena BTC od začátku roku vzrostla na 10 násobek, ale pravý šok nastal až koncem roku, kdy cena bitcoinu vzrostla z ceny přibližně 125 dolarů na více než 1200 dolarů, což samozřejmě přimělo celý svět zajímat se o to, co mnozí nazývali budoucnost peněz.

 

3. Vstup společnosti Microsoft do hry. Datum - 11. prosinec 2014

Ve spojení se zpracovatelem bitcoinových obchodních účtů BitPay začal web společnosti Microsoft přijímat bitcoinové platby za digitální zboží. Množství bitcoinů, které bylo možno použít na účet, bylo omezeno na 1000 USD. Tento krok byl významným momentem, který přinutil i další světové značky uvažovat o akceptaci kryptoměn za svoje zboží či služby.

 

2. Mt. Gox padá ke dnu. Datum - 7. únor 2014

V úvodních etapách svého fungování měla Mt. Gox značný a hlavně pozitivní vliv na růst ceny BTC jako globální měny. V dobách jejich největší slávy spravovali více než 70% všech BTC transakcí globálně, čímž si postupně vybudovali důvěru investorů i široké veřejnosti. Dnes už víme, že takový scénář je velmi riskantní a mnozí by si svěření svého majetku do rukou třetí strany pořádně rozmysleli. Jenže v té době podobný skandál na světě nebyl, a bohužel, pád nenechal na sebe dlouho čekat ani v případě Mt. Gox. Týden před svatým valentýnem totiž burza oznámila, že zastavuje výběry BTC, což vyvolalo obrovskou paniku na trhu. Vyšetřování dodatečně ukázalo, že bylo odcizeno přes 800 tisíc bitcoinů, což drasticky zatřáslo nejen s důvěrou, ale i cenou BTC a jiných kryptoměn.

 

1. Zrod samotného BTC. Datum - 31. říjen 2008

Co jiného by mohlo obsadit prvenství, jako samotný vznik nejsilnější kryproměny vůbec. 31. říjen se navždy zapíše do dějin jako den, kdy byl vydán oficiální white paper do té doby neznámou osobou - Satoshi Nakamotem, který si svou anonymitu zachovává dodnes. Tímto dnem se odstartovala nová éra platebního styku, která znamenala svobodu nad vlastními financemi, bez dohledu třetích stran a bez jakékoli diskrimace držitelů. Satoshi Nakamoto tímto dnem změnil svět technologii i financí a otevřel brány nám všem do světa, který navždy zůstane součástí našich životů. Doufejme.

Zdroj

Vaše VP