8 typů krypto-traderů. Který jste Vy?

V našem posledním příspěvku v sekci Krypto-slovník, který pravidelně doplňujeme na našich sociálních sítích, jsme nastínili pojem Weak hands, který se pojí s konkrétním typem tradera, na kterého můžete v krypto-světě narazit. Mnohé z Vás toto téma zaujalo, a rozhodli jsme se proto problematiku dořešit a doplnit v dnešním článku. V něm se dozvíte, jaké další krypto-obchodníky rozeznáváme, jak reagují na různé tržní situace, případně si můžete vyvodit, čemu se při Vašem obchodování vyvarovat. Pojďme se na to tedy společně podívat:

 

  1. Tzv. Denní trader: Tento typ obchodníka se zaměřuje na krátkodobé obchody, které jsou realizovány v rámci jednoho dne. V noci neobchoduje a nedrží žádné pozice, má tendenci využívat pákového efektu k zisku z malých pohybů cen, což je však bez dozoru přes noc velmi riskantní. Jeho cílem je rychle generovat malé zisky a/nebo využívat pákový efekt k realizaci velkého zisku z malých pohybů cen. Jelikož takové operace musí být mnohokrát provedeny velmi rychle, denní trader často využívá automatizovaných obchodních nástrojů.

 

  1. Tzv. Scalpers trader: S předešlým typem je úzce spojen i obchodník zaměřený na skalpování, což představuje strategii velkého množství nákupů a prodejů v krátké době, s cílem zajištění zisku. Tento typ obchodníka bývá označován za nejméně trpělivý, je časově a emočně náročný a vyžaduje detailní sledování a porozumění trhu. I malá změna totiž může znamenat velké ztráty. Podmínkou je schopnost zvládat stres a tlak plynoucí z výkyvů na trhu. Hlavní rozdíl oproti dennímu traderovi je v počtu provedených obchodů za den – ten je při skalpování mnohonásobně vyšší.

 

  1. Tzv. Swing trader: O něco dlouhodobější strategie se ukrývá v tomto typu obchodování, která bývá většinou v trvání několika dní nebo týdnů. Oproti předchozím typům nepoužívají tito tradeři mnoho pák a nebojí se obchodování v noci, jsou více uzemněni a trpělivější, drží se svého dlouhodobého cíle a tím pádem jsou odolnější vůči krátkodobým změnám na trhu. Klíčové je pro jejich rozhodování využití technické analýzy, která sleduje předchozí chování trhu a pokouší se předpovědět jeho budoucí vývoj. Swingové obchodování je jedním z nejpopulárnějších a časem se zlepšuje, jinými slovy, čím více člověk obchoduje, tím více se seznámí s tržními nástroji a analýzami.

 

  1. Tzv. Poziční trader: Poziční trader má toho hodně společného se swingovým obchodníkem, avšak narozdíl od něj investuje a obchoduje až v momentě, kdy pronikne do tajů trhu a velmi podrobně jim porozumí. Poziční trading většinou trvá týdny či měsíce, vyžaduje zkušenosti a cit pro detail. Typický poziční obchodník cílí identifikaci trendu, studuje white paper a potenciál jednotlivých měn, a místo předpovídání nečekaných zvratů, které mohou přinést nejistý zisk, umisťuje obchod vedle trendu.

 

  1. Tzv. Diverzifikovaný trader: Jak napovídá samotný název, diverzifikace v tomto směru naznačuje tendenci obchodníka rozšiřovat své portfolio a nestavit vše jen na jednoho koně. V krypto světě to většinou znamená mít část svých úspor v jedné měně, které obchodník věří, a kterou chce dlouhodobě držet, a zároveň postupně dokupovat méně jisté měny, které ale mohou být potenciální pro jejich cenové výkyvy a krátkodobé obchody, které povedou k nárůstu kapitálu. .

 

  1. Tzv. Bull traders: Tito obchodní „optimisté“ většinou investují do aktiv, která stoupají na ceně, přičemž nakupují jen tehdy, když je měna na pevné vedoucí pozici. Věří v jejich potenciál a dlouhodobý růst. Býčí obchodníci si takové měny ponechávají jen do bodu, kdy jejich cena vykazuje stoupající trend, což může trvat týdny, měsíce i roky. Když se cena začne hýbat směrem dolů, většinou se této části portfolia vzdají.

 

  1. Tzv. Bear traders: Přesný opak předchozího typu obchodníků. Ve strachu před pádem cen se snaží zbavit mincí ještě předtím, než k výraznému poklesu ceny dojde. Proto pečlivě sledují vývoj trhu a faktory s trhem spojené, aby co nejpřesněji předpovídaly budoucí vývoj a mohly tak ochránit své zisky.

 

  1. Tzv. HODLer: V současnosti velmi rozšířený typ obchodování, představuje strategii držení zakoupených kryptoměn dlouhodobě, v řádech let. Většinou mají tito tradeři konkrétní dlouhodobý cíl, kdy jsou ochotni část svého portfolia prodat – například dosažení konkrétní ceny, která by zajistila koupi auta, bytu či domu, nebo své portfolio naopak drží na horší časy či dokonce na časy důchodu. Jsou to jedinci, kteří kryptoměnám bezvýhrady věří a vnímají jejich potenciál. Cenové výkyvy s nimi nic nedělají, protože vědí, že trh se dříve či později vrátí na původní či dokonce lepší úroveň, volatilitu berou jako normální, pro trh žádoucí věc.

 

Ať už se s jednotlivými typy obchodníků ztotožňujete nebo ne, mějte na paměti základní zásadu obchodování – vždy investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit (více v článku ZDE). V případě rizikovějších obchodů to platí dvojnásob - pokud Vás výše uvedené strategie lákají, ale zkušenosti s nimi nemáte, vyzkoušejte si je nejprve na malých částkách. A při tom studujte a čtěte, řaďte se se zkušenějšími, diskutujte, nebojte se ptát. To vše vás může ochránit před masivními ztrátami. Držíme palce :-)

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Vaše VirtualProperty