Caroline Ellison - matematický génius, královna hazardu, milovnice Harryho Pottera. Kdo je žena, která stála v centru krachu FTX?

 

Kolem pádu druhé největší kypto burzy současnosti se toho napsalo již mnoho, a zřejmě se ještě psát bude, dokud nebudeme vědět celý příběh spolu s podrobnostmi, které tomuto krachu předcházely.

Aktuálně je zakladatel FTX Sam Bankman-Fried souzen na svobodě, jelikož byl propuštěn na kauci 250 milionů dolarů, a odmítá vinu, že by byl zapleten do podvodu, který se mu snaží americký soud prokázat. Naproti tomu, jeho dva nejvěrnější spojenci, Gary Wang a Caroline Ellison, se k obviněním přiznali a aktivně spolupracují s vyšetřovateli, kteří chtějí primárně prokázat vinu Sam Bankman-Friedovi. Uzavření dohody o vině a trestu pro Garyho a Caroline znamená „jen“ kauci ve výši 250 000 dolarů a žádné další stíhání související s FTX (kromě případných daňových porušení), pokud se přiznají k sedmi obviněním z trestného činu. V opačném případě by jim za tyto případy hrozilo až 110 let vězení.

Dnes se podíváme na Caroline Ellison, CEO Alameda Research, která v této události sehrála velmi významnou roli. Přestože má Caroline na krku celkem sedm vážných obvinění, její doterajší život nenasvědčoval tomu, že by jednou mohla přispět ke krádeži takových rozměrů. Nicméně, nějaké náznaky v jejím životě přítomné byly – když se magazín Forbes rok před krachem Caroline zeptal, jakou radu by dala svému mladšímu já, odpověděla velmi spontánně – „řekla bych jí, aby se nebála riskovat a více si věřila“. Což v dnešním kontextu na mladou ženu nevrhá moc dobré světlo.

Caroline je dcerou dvou vážených ekonomů, Glenna Ellisona - vedoucího ekonomického oddělení na Massachusettském technologickém institutu (MIT), na které také přednáší i její matka, Sara Fischer Ellison. Vztah k číslům měla tedy Caroline velmi blízký už od malička, a dobré geny se projevily velmi brzy. Zatímco její vrstevníci si venku hráli, ona se ještě před nástupem do školy učila bayesovskou statistiku. Kromě matematiky a ekonomie měla blízko i k lingvistice, za kterou v závěrečném ročníku střední školy získala čestné uznání. V roce 2012 nastoupila na Stanford studovat matematiku. Její tehdejší profesorka, Ruth Ackerman, o ní řekla, že byla velmi chytrá, soustředěná a velmi učenlivá studentka. Nicméně, vysoký intelekt z ní dělal velmi specifickou osobnost.

Krátce poté, co nastoupila na univerzitu, si začala psát velmi kontroverzní blog na platformě Tumblr, ve kterém mimo jiné diskutovala o tom, že „sexuální revoluce byla chybou“ a že věří, že „ženy se lépe hodí k tomu, aby byly v domácnosti a vychovávaly děti, než aby dělaly kariéru.“ Zhruba v této době objevila i náklonnost k filozofii zvané efektivní altruismus, což je hnutí velmi rozšířené v Silicon Valley, které hledá nejúčinnější způsoby, jak zlepšit svět pomocí vědeckých důkazů a rozumu. K této filozofii měli blízko i mnozí členové FTX kauzy.

Po studiu se Caroline přihlásila ke stáži do firmy Jane Street Capital, renomované obchodní firmy na Wall Street, a později tam rok a půl pracovala na plný úvazek v oblasti algoritmického obchodování. A to až do momentu, kdy ji jeden z jejích bývalých kolegů oslovil s návrhem, který jí změnil život. V Kalifornii totiž natrefila na SBF, který jí nabídl místo v Alameda Research, která měla fungovat na základě využívání rozdílů v cenách bitcoinů v různých zemích. V té době byli součástí týmu Nishad Singh, Gary Wang a Sam Trabucco, Caroline zastávala jako jediná žena pozici krypto-královny. V roce 2018 se kvůli zákonným důvodům firma přesunula z Berkley do Hong Kongu, kde pohromadě v jednom domě žili všichni deseti členové týmu. A zatímco muži se ve volném čase věnovali hraní online her, Caroline sledovala královskou svatbu prince Harryho a Meghan Markle. 

Caroline v mnoha rozhovorech uvedla, že prvotní dojem z Alamada Research byl velmi chaotický, ale zároveň ji krypto prostředí bavilo, chtěla se učit nové věci a cítila se být členem týmu, který má před sebou slibnou budoucnost. Podle ní bylo prvotním cílem maximalizovat svůj výkon, vydělat spoustu peněz, a poté je věnovat na charitu. V kontexnu dnešních zpráv se ve velkém spekuluje o tom, zda efektivní altruismus byl skutečně pravdivou myšlenkou, jíž se členové týmu drželi, nebo zda se jednalo o krycí manévr, jak z těchto lidí před světem udělat dobráky.

V roce 2021 se Caroline stala CEO Alameda Research spolu s Trabuccem, přičemž oba začali mít ve firmě mnohem silnější slovo a postavení. Přesto všechny velké kroky Caroline diskutovala se Samem, se kterým údajně zažívala otevřený vztah od dob, kdy společně bydleli na Bahamách. Zajímavé je i to, že všichni deseti členové týmu měli stejného terapeuta, který se staral o jejich duševní zdraví. Jejich místy až podivně blízký vztah se projevoval i v běžném životě, kdy si vzájemně hradily běžné náklady, jako nájem, nákupy atp. A zvláštní propojení bylo i mezi samotnou Alameda Research a burzou FTX.

Dokumenty například ukazují, že Alameda Research poskytla tři osobní půjčky vedoucím pracovníkům FTX, přičemž sám Bankman-Fried, generální ředitel FTX, si půjčil jednu miliardu dolarů. Po krachu FTX se tak logicky pozornost zaměřila na její sesterskou společnost, která, jak postupně odkrývají důkazy, použila ke svým pekulativním investicím miliardové vklady zákazníků FTX, a to bez jejich vědomí. A byla to také Alameda, která údajně celou záležitost zatajila a tvářila se, že aktiva, s nimiž hedgeový fond na FTX obchodoval, nemají s burzou samotnou nic společného. Jak už dnes víme, opak byl pravdou. 

V současnosti se Caroline ke všemu přiznala a trpce olitovala, že tyto hazardní hry prováděla s cizími vklady. Všem, které společně s ostatními okradla, přes média odkazuje, že jí je líto, jak celá situace dopadla, a své výčitky svědomí se snaží napravit aktivní účastí na vyšetřování. Stále však čekáme na vysvětlení, proč k celé situaci došlo, když si všichni členové týmu byli vědomi rizik. Měli přehnaně vysoké sebevědomí ve své schopnosti? Hnala je touha po ještě větších majetcích? Jednalo se o nechtěný omyl, nebo to byla dopředu promyšlená strategie? Odpovědi na tyto otázky snad jednoho dne poskytnou vyšetřovatelé. Nám do té doby zbývá jen čekat a domnívat se, co skutečně stojí za krachem burzy FTX.

 

Vaše VP 

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5