Cryptoqueen Ruja Ignatova

 

Dnes se trošku vrátíme v čase a navážeme na naši mini sérii o krypto osobnostech, které se do světa financí nezapomenutelně zapsali, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. Budeme mluvit o vlivné ženě, kterou dnes svět zná jako podvodnici par excellence, která si vysloužila přezdívku Cryptoqueen – konkrétně bude řeč o Ruji Ignatové.

 

Ruja Ignatová se narodila ve městě Ruse v Bulharsku, kde vyrůstala do svých deseti let, kdy se spolu s rodinou přestěhovala do Německa, do města Schramberg. Už jako malá školačka vynikala intelektem, který z ní dělal nadprůměrnou žákyni a který jí později zajistil získání prestižního stipendia na "německém Harvardu" - na Univerzitě Kostnice, kde v roce 2005 získala doktorát. Později získala magisterský titul z komparativního evropského práva na Oxfordu. V roce 2008 nastoupila do poradenské kanceláře McKinsey v Sofii, kde zanedlouho zastupovala některé z předních bank světa. Jelikož plynule mluvila rusky, častokrát cestovala do Moskvy ve snaze připravit půdu pro vstup ruských bank na evropské území. Její pracovistost popisovali mnozí jako ukázkovou – byla jednou z těch, kterým jste mohli napsat pracovní email o půlnoci, a dostali jste na něj odpověď za několik minut. To jí bohužel vysloužilo mnoho nepřejících, kteří její chladnou podnikatelskou dravost nedokázali skousnout.

Když udeřila finanční krize, Ruja přišla v roce 2009 o práci, a začala opět hledat své místo ve společnosti, které by jí zajistilo bohatství, respekt a prestiž. Chvíli pracovala pro bulharské investiční firmy, pak se krátce věnovala kosmetice, ale nic nebylo to pravé, co by ji udělalo šťastnou a spokojenou. Až nakonec přišel rok 2013, kdy svět začínal pracovat s pojmem Bitcoin, který právě v tomto roce nabíral na síle, a který oslovil i tuto vzdělanou a velmi inteligentní podnikatelku. Ruja nabyla přesvědčení, že dokáže vytvořit vlastní měnu, která by byla méně anarchická, o to více oblíbená a efektivně využitelná. A právě v tomto bodě se její život začal rapidně měnit, bohužel, jak čas ukázal, zejména ke špatnému. 

V listopadu téhož roku se Ruja zúčastnila krypto semináře v Singapuru, kde odpřednášela svou vizi kryptoměnového penzijního plánu, který bohužel velký úspěch nezískal. Na semináři ale poznala svého budoucího partnera, Sebastiana Greenwooda, který jí vnukl nápad uskutečnit multi-level marketing, a s jehož pomocí spustili plán na vytvoření měny OneCoin, který měl být, podle slov samotné Ruji, "zabijákem Bitcoinu" a "budoucností peněz". Podnikatelčina šikovnost se naplno projevila zejména při propagaci vlastní měny. Ruja pečlivě dbala na to, jak sama sebe na veřejnosti prezentuje – samozřejmostí byl její dokonalý vzhled, luxusní šperky, drahé oblečení, dokonalý make-up a sofistikované, vysoce profesionální vystupování. Ruja většinu svého času prodávala videa a brožury o tom, jak investovat do kryptoměn, přičemž samozřejmě naplno podporovala OneCoin balíčky, které si její budoucí oběti mohly zakoupit za různých podmínek. Nejlepší možnost s názvem „Tycoon Trader“ stála 5 000 EUR.

Ruja a její MLM tým využili toho, že většina lidí, kteří do OneCoinu investovali, nerozuměli tomu, jak celá věc funguje. Mnozí ani neslyšeli o Bitcoinu, ale viděli a slyšeli od dalších, že na OneCoinu se dá dobře zbohatnout a je třeba ho nakoupit, dokud je ještě za dobrou cenu. Ruja veřejnosti tvrdila, že jejich firma má vlastní blockchain, který zaručuje bezpečnost měny, a který je plně transparentní, čímž dodala celé věci na vážnosti. A úspěch se skutečně dostavil - v krátké době si vedoucí společnosti OneCoin mohli dovolit zakoupit luxusní domy, jachty, sportovní auta, promotéři tohoto projektu si měsíčně brávali domů provize ve výši milionu eur, a šíleným tempem utrácela i samotná Ruja, která si kromě penthousu v Kensingtonu udělala radost například šestipokojovou jachtou v hodnotě 7 milionů eur. Toto tempo však dlouho nevydrželo – do celého fungování společnosti se totiž začali obouvat mnozí odborníci na technologii blockchain, kteří zjistili, že OneCoin s žádným nepracuje. To znamenalo, že měna nebyla ničím podložena, její cena byla fiktivní a byla vytvářena uměle samotnou Rují, a že celé pozadí firmy začíná vykazovat známky masivního podvodu.

A bohužel, hypotézy se brzy potvrdily a úřady označily OneCoin za jeden z největších Ponzi podvodů současné doby. Když se agenti FBI pustili do Rujina mladšího bratra, který jí ve společnosti dělal osobního asistenta, Ruja si uvědomila, že situace je vážná, a v roce 2017 utekla do Atén, spolu s nakradeným bohatstvím, které ukryla po celém světě. S sebou nevzala ani bratra, ani partnera, ani její početné milence. Její majetek se jen odhaduje - propočty komplikuje její obchod z roku 2015 s arabským šejkem, kterému vyměnila přístup ke zmraženému bankovnímu účtu s 50 miliony eur za 230 000 bitcoinů, které, kdyby si je nechala, by dnes měly hodnotu necelých 5 miliard eur. Úřady ale tipují, že společnost OneCoin okradla více než milión klientů po celém světě, a vydělala na nich více než 4 miliardy dolarů.

V současné době zařadila FBI Ruju mezi top 10 nejhledanějších kriminálníků světa, kde se ocitla po boku teroristů či drogových dealerů, a za informace o této zajímavé ženě nabídly úřady odměnu 100.000 dolarů. Upozorňují však, že Ruja pravděpodobně využila mnoha plastických zákroků aby změnila svou lehce zapamatovatelnou a specifickou tvář a ztížila tak kompetentním lov na její osobu. V případě, že by ji chytili, hrozí jí odnětí svobody na 90 let.

 

Kde se Ruja momentálně nachází a jak vlastně vypadá zůstává velkou záhadou. Pokud Vás tato mini-série baví a máte pro nás tip na další krypto-osobnosti, které bychom měli zpracovat, budeme za nápady vděční. Zatím - kryptu zdar!

 

Vaše VP

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5