HW peněženka - co vybrat do začátku a základy fyzického zacházení

Abychom měli tuto naši minisérii pro začátečníky kompletní, je třeba věnovat se ještě dvěma základním tématům souvisejícím přímo s fyzickým zařízením – tedy hardwarovou peněženkou samotnou.

 

V první řadě – pokud jste si ještě žádnou neobstarali a ptáte se, jaká by byla nejvhodnější jako "Vaše první", tak odpověď nebude žádné velké překvapení – doporučujeme ověřené a hojně používané značky Trezor a nebo Ledger. Důvod toho je velmi prostý, jedná se o ty nejrozšířenější a tím pádem i nejotestovanější typy. A ačkoliv krypto je svým způsobem i o tom "nějak se odlišovat", tak v otázce bezpečnosti a solidnosti nedoporučujeme experimentovat, určitě ne v začátečnické fázi. A přestože někomu používání Trezoru nebo Ledgeru může dnes už připadat skoro jako "mainstream", jejich velká uživatelská základna zaručuje jednak řádné praktické prověření a "proklepnutí" ve všech směrech a jednak v případě problémů či obecných dotazů najdete v různých kryptoměnových komunitách snáze někoho, kdo Vám poradí a má se zařízením osobní zkušenost. V případě technických problémů nebo otázek bezpečnosti je samozřejmě lepší směřovat své dotazy přímo na výrobce/distributora, ale když např. nemůžete něco najít, nebo Vás z uživatelského hlediska něco zajímá, hodně zkušenějších uživatelů Vás dokáže nasměrovat.

 

A v řadě druhé, pokud už zařízení máte, jak s ním zacházíte? Přestože se to nazývá peněženka, není ideální nosit jej jen tak zastrčené v kapse. Zvláště pokud na něm máte větší sumy (desetitisíce a více), je třeba na toto brát ohled. HW peněženku sice není tak snadné vybrat jako bankovky z té klasické, ale o hrozbě při fyzickém přístupu jsme psali např. zde – sice vyžaduje speciální vybavení a znalosti, ale můžete na 100% zajistit, že ten, kdo by Vám zařízení odcizil, tím nedisponuje? Nemálo lidí má proto hardwarové peněženky dvě – jednu na "hodl" a držení většího objemu prostředků (kterou mají někde pečlivě schovanou) a pak druhou, aktivnější, kterou nosí i sebou, ale na které mají nižší obnosy a při nahromadění větší hodnoty tuto přeposílají na tu první. Pro tyto běžně nošené je pak dobré využívat různá dostupná ochranná pouzdra, která brání rychlému "ošoupání" a snižují riziko fyzického poškození, jako je "promáčknutí" tlačítek, prasknutí displeje nebo zanesení a poškození připojovacího portu.

 

A závěrem – určitě nenechávejte HW peněženku trvale připojenou k počítači a využívejte pro tato připojení originální kabel k ní dodávaný. To první je z důvodu eliminace zbytečného rizika vzdáleného pokusu o útok a to druhé proto, že "levný neznačkový kabel z Číny" sice může fungovat, ale také může díky defektu zařízení poškodit. Tyto skutečně masově vyráběné a levné kabely mají totiž nižší laťku výstupní kvality a s defekty se běžně počítá, tak proč to riskovat.

 

Pamatujte si, že bezpečnost je vždy jen tak spolehlivá, jako je její nejslabší článek. Nepodceňujte rizika, buďte opatrní a dvakrát měřte a jednou řežte :)

 

 

Váš tým VirtualProperty

 

 

<<<<< Předchozí článek: Udržujte svou obnovující frázi v bezpečí

 

 

 

P.S. Ano, víme že toto jsou základní věci a pro zkušenější uživatele naprostá samozřejmost, ale nováčci toto často nevidí a tyto články byly určené především pro ně :)