Krypto-zima. Dlouhé, únavné období, které ALE jednoho dne skončí

 

V našem dnešním článku jsme se rozhodli probrat situaci, kterou velmi dobře zná každý zkušený investor, a kterou koneckonců prožíváme i teď – budeme se věnovat pojmu krypto-zima. V článku si vysvětlíme, co si pod tímto slovním spojením představit, jak se vůči němu obrnit, jaké jsou jeho výhody a proč je současná krypto-zima specifická oproti těm předchozím. Nezbývá nic jiného, než společně hledat odpovědi na tyto otázky. Pojďme na to:

 

1.) Co znamená pojem krypto-zima?

Krypto-zima představuje běžné označení období na trhu, kdy jsou ceny krypto-aktiv na nízké úrovni a na této úrovni zůstávají po delší časové období. Jinými slovy, ceny stagnují, drží se na nízké hodnotě, výkyvy jsou výjimečné, trh spí a investoři čekají, jak se situace vyvine. Obvykle se krypto-zima pojí s negativním sentimentem a jak ukazují studie, značně ovlivňuje psychiku a mentalitu investorů.

Nelze přesně určit, jak moc se musí ceny padnout, abychom mohli mluvit o krypto-zimě. Při dlouhodobém investování je však nutné počítat s tím, že toto období dříve či později přijde – jak tomu bylo například v období let 2017-2020. Situace se začala na lepší obracet až v prosinci 2020, kdy ceny vystřelily do závratných výšin.

Při pohledu na historický vývoj cen bitcoinu lze krypto-zimu v některých etapách snadno zpozorovat, a to například v dobách, kdy jsme byli svědky dvouciferného procentuálního poklesu hodnot kryptoměn. Jinými slovy, krypto-zimy obvykle začínají, když dojde k prudkému výprodeji z historicky vysoké ceny bitcoinů.

 

2.) Jaký je rozdíl mezi krypto-zimou a medvědím trhem?

Přestože se mohou tyto pojmy jevit jako synonyma, není tomu tak. V obou případech dochází k poklesu ceny, ale v případě medvědího trhu se jedna o neustále klesající trend, kdy cena klesne alespoň o 20% (podle většiny finančních platforem). Medvědí trh je často charakterizován pesimismem a iracionalitou, což následně vede k dalším poklesům cen (v důsledku špatných obchodů nebo strategií uskutečněných v důsledku paniky). Křivka na grafu je tím pádem souvislá klesající, bez ohledu na to, jak strmá je. Naproti tomu krypto-zima vykazuje cenovou stagnaci a převážně vodorovnou křivku na grafu – trh je zmražený a ceny se drží na nízké hodnotě, bez větších změn.

 

3.) Má krypto-zima nějaké výhody?

Samozřejmě. Jelikož má toto období něco málo společného s medvědím trhem, v úvodních etapách při strmých cenových pádech si umí investoři dokoupit různé měny za příznivé ceny. Trh se jeví méně volatilní, což může dát šanci novým investorům začít a pochopit základy v poměrně klidném období. Zároveň je to období, kdy se trh čistí od „slabších“ jedinců a firem, které stagnaci vzhledem k nízkým profitům a vysokým nákladům neustojí. To je sice kruté, ale pro trh potřebné, a zdravé.

 

4.) Čím je tato krypto-zima odlišná od těch předchozích?

Důvod je velmi jednoduchý - v současné době je na trhu mnohem více investorů, než během předešlé zimy. Tím pádem toto období postihlo větší masy lidí, více se o problémech mluví a více se o nich i píše. Zároveň se v problémech ocitli nováčci, kteří zainvestovali v nevhodný čas, čímž se jejich původní očekávání o vývoji nenaplnily, a zasekli se na místě, ze kterého se neumí dostat. To na trhu zanechalo silnou frustraci a zmatek.

 

5.) Jak překonat krypto-zimu a nezbláznit se při tom?

Netřeba zoufat, i ta nejdelší zima jednou skončí. Je nutno se v tomto období psychicky obrnit a uvědomit si, že je to běžná situace, která nebude trvat věčně. Co ale dělat, když trh spí? Někteří odborníci doporučují toto období využít k samostudiu a rozšířit si znalosti, které můžete efektivně využít v době, kdy bude situace na trhu lepší. Dobrou strategií je zaměřit se na nové kryptoměny, které mají potenciál, a pokud vás některá zaujme, můžete rovnou nakoupit za lákavé ceny. Také by si měli investoři uvědomit, že některé věci prostě neumíme ovlivnit – a sem spadá i délka trvání krypto-zimy. Nepomůžete sobě ani trhu, když budete každou hodinu kontrolovat v aplikaci vývoj cen. Proto raději čas využijte pro něco, co Vám dodá v tomto náročném období na psychické pohodě :-)

 

Jak zvládáte současnou krypto-zimu Vy? Budeme rádi, když se s námi o Vaše názory či zkušenosti podělíte v komentářích. Od nás to bude prozatím vše, kryptu zdar!

 

Vaše VirtualProperty