Nejčastější podvody roku 2022 - Part. 1

 

Přestože jsme toho o podvodech již napsali hodně, opakování je matka moudrosti. Blíží se období Vánoc, které je jako stvořené pro nárůst podvodné aktivity a pokusů o okradení nevinných lidí. Zastáváme názor, že nejlepší způsob, jak proti podvodům bojovat, je stále o nich mluvit a neustále na ně upozorňovat. Připravili jsme si proto pro Vás ty nejčastěji se vyskytující typy podvodů, na které jsme v roce 2022 narazili.

  • Love story. Tento typ podvodu je starý jako lidstvo samo. Standardně se zneužívá aktuální citové oslabení oběti, která je buď po rozvodu, nebo po ztrátě blízkého, a hledá na internetu porozumění a soucit. Podvodník umí toto šikovně využít a naváže s obětí kontakt, který je často velmi intenzivní - konverzace může probíhat každý den, podvodník oběti posílá fotografie (samozřejmě ukradené), píše jí osobní informace (samozřejmě smyšlené), většinou pracuje s příběhy o těžkém životním osudu. Když už je oběť „namotaná“ a začíná cítit reálné emoce, podvodník vytasí šokující zprávu, něco jako jsem voják, který se snaží dostat ze Sýrie a potřebuje půjčit peníze od své nové lásky, nebo astronaut, který se neumí dostat z mezinárodní stanice, nebo aktuální - občan Ukrajiny, který u nás hledá lepší život. Součástí příběhu je VŽDY prosba o finanční pomoc, která zdaleka není nízká. Pokud se Vám něco podobného stane, a chcete mít jistotu, že člověk, se kterým se bavíte je reálný, trvejte na video-hovoru. Pokud začnou výmluvy různého typu, kontakt pro jistotu přerušte. A samozřejmě – nepůjčujte bezhlavě peníze lidem, o kterých nemáte 100% jistotu, že Vám půjčku vrátí.

  • Platba za tovar. Jeden z nejrozšířenějších typů podvodů. Daří se mu, protože podvodníci razí taktiku velkého množství malých podvodů, jejichž výše se pohybuje v rozmezí 1500-6000 Kč, což mnoho lidí v případě ztráty neřeší a podvod nenahlásí na policii. To nahrává podvodníkům, kteří mohou dále pokračovat v beztrestné činnosti. Podvod probíhá následovně: na portálech jako Bazoš, Vinted či Facebook, narazíte na věc, která Vás zaujme. Může to být mobilní telefon, smart hodinky, lístky do divadla či na koncert, nebo cokoli jiného (v tomto se meze nekladou, podvodníci využívají toho, co je zrovna aktuální). Důležitým aspektem je velmi dobrá cena. Podvodník s Vámi komunikuje, umí Vám dokonce poslat své osobní doklady aby ukázal, že je pravý (kradené), pošle Vám i fotku zboží (kradená), a následně (na 90%) pošle QR kód s tím, že tam máte nastavené platební údaje. Nemusíte nic nahazovat do své banky, jen pohodlně naskenujete kód, vše se za Vás vyplní samé. Podvodník Vás poprosí, abyste nic neměnili, neboť to tak má nastaveno kvůli účetnictví. Platbu provedete a následně se podvodník odmlčí. Začnete pátrat a zjistíte, že převod obsahoval variabilní symbol, mnohdy i nějakou podivnou poznámku pro příjemce, až se dopátráte na stránky kryptoměnové směnárny, která se rovněž stává obětí podvodníka. Otázka zní – jak se tomu vyvarovat? V této situaci zřejmě platí jediné – nemít velké oči a nevěřit příliš lákavé inzerci. Zároveň zvyšte pozornost, pokud s Vámi komunikuje lámanou češtinou nebo se snaží komunikaci odklonit hned na WhatsApp.

  • Zapomenuté bitcoiny. Toto jste určitě alespoň jednou někde viděli. Oběti zavolá osoba, která se vydává za zaměstnance nějaké kryptoměnové platformy, a sdělí Vám, že máte na jejich peněžence „zapomenuté“ bitcoiny či jiné kryptoměny. Mnohdy se jedná o slušný balíček, který Vás zláká vyslechnout si hovor dál. Podvodník Vás chce nasměrovat, jak se ke kryptoměnám dostat a sdělí Vám, že musíte zaplatit aktivační poplatek, zálohu na daň nebo jiné poplatky, které se oproti vysokému zisku na platformě mohou zdát zanedbatelné. Často se tito poradci snaží vydávají za firmy jako Binance, Coinbase, Blockchain.com nebo dokonce finex.cz a na oko se vám snaží pomoci s celým procesem. Podvodník s vami díky programům jako je AnyDesk, TeamViewer nebo podobně projde registrací či procesem nákupu přímo na stránkách důvěryhodné společnosti, kam vy poté pošlete své peníze. Přitom se celou dobu tváří, že vám pomáhají, ale pomoct vám rozhodně nechtějí. Následně Vám ukáží své super stránky, kde uvidíte zhodnocování vkladů, které jsou pohádkově vysoké a snaží se z Vás dostat další peníze, které Vám takto krásně zhodnotí. Když se začnete vyptávat, kontakt přeruší. V tomto podvodu platí jedno základní pravidlo – předtím, než cokoli podniknete, se zamyslete nad tím, zda jste skutečně v minulosti dělali nějaké obchody na zmiňované platformě a zda je reálně možné, že Vám tam zůstaly nějaké kryptoměny. Často se totiž podvodníci zaměří na osoby, které nikdy žádné kryptoměny neobchodovaly a tím pádem je celý příběh fake již od písmene A.

  • Máme přístup k Vaší webkameře. Opět velmi častý podvod, na který už naštěstí naletí jen málokdo. Do e-mailu Vám přijde zpráva, která se tváří jako kdybyste si ji poslali Vy sami, a v ní stojí, že osoba píšící e-mail je hacker, který se naboural do Vašeho počítače a pomocí Vaší webkamery vidí vše, co před počítačem děláte . A má vše důkladně nahrané. Většinou zdůrazní, že obzvlášť zajímavé jsou intimní momenty, které hodlá rozeslat všem Vašim kontaktům, pokud nezaplatíte výkupné. Samozřejmě jak jinak - v kryptoměnách. Nebojte se ale – na 99% je to jen pokus o podvod a čekání na rybičku, která se chytí. Nejlepší je email ihned smazat, na nic neklikat, a nahlásit příjemce jako SPAM. A je po problému. 

  • Výhodný kšeft. V poslední době velmi rozšířený a bohužel i úspěšný typ podvodu, který, obáváme se, bude s blížícími se Vánocemi na vzestupu. Probíhá to takto: emailem, telefonicky či na Facebooku Vás kontaktuje zástupce nějaké firmy, která se zabývá investicemi do kryptoměn, do akcií, zlata či jiných komodit, a který Vám představí jejich byznys model, výhodný pro každého. Většinou je podmínkou investování úvodního zisku ve výši 250 eur, což není nějaká horibilní částka, takže se najdou lidé, kteří to risknou. Následně dostanete přístup do onoho projektu, kde vidíte, jak se Vám vklad zhodnocuje před očima. 5%, pak 15%, později 65%…úžasné. Přidáte další peníze, ať to stojí za to. Postupně si zhodnotíte takový objem, který je pro Vás již dostačující a rozhodnete se vklad vybrat. Požádáte o výběr a tehdy začnou problémy. Váš „soukromý agent“ Vám řekne, že musíte uhradit poplatek za výběr. V řádné pálce, bavíme se o tisících eur, ale vklad máte značně vyšší, pořád se to vyplatí, že? Peníze odešlete, ale podvodník požaduje ještě úhradu daně, pak poplatek agentovi, pak za expresní doručení… až se částka, kterou z Vás vylákají, vyšplhá do neuvěřitelných výšin. Nedávný případ ze Slovenska hovoří za vše - jen za tyto náklady oběť zaplatila přes 20.000 EUR. Řeknete si, že to normální člověk nemůže udělat - pokud Vám ale slibují zisk až 150 tisíc eur ... to už mnohé zlomí. Zde platí pravidlo – uvažovat střízlivou hlavou a poradit se se zkušenějšími. Pokud nemáte v okolí nikoho, kdo se v obchodování vyzná, hledejte skupiny na Facebooku, kde Vás možná vysmějí, ale zároveň poradí a nasměrují na správnou cestu. Raději být za naivního, než přijít o vlastní finance. Nebo ještě hůře - o finance cizích lidí či institucí.

 

Prvních 5 nejčastějších podvodů jsme probrali, více si povíme ve druhém pokračování článku, ať to na Vás není příliš :-) Pokud se ocitnete v podobné situaci, nebo natrefíte na něco nového, co tu nezaznělo, budeme rádi, pokud nám o tom řeknete. Pokud potřebujete radu či přebrat riziko projektu, do kterého se chystáte investovat, kdykoli se na nás obraťte – rádi to s vámi probereme. My jako komunita musíme držet u sebe, vzájemně si pomáhat a o věcech mluvit. Jen tak můžeme tyto příživníky zastavit v trestné činnosti.

Vaše VP

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5