Osobnosti kryptosvěta: Vitalik Buterin

Celým jménem Vitaly Dmitriyevich Buterin, tento muž je jedním z nejznámějších lidí kryptosvěta. Narodil se 31. ledna 1994 ve městě Kolomna v Rusku a ve svých šesti letech emigroval s rodinou do Kanady. 
 
Zde byl ve třetím ročníku základní školy přeřazen do třídy pro nadané děti, kde se mohlo více rozvíjet jeho nadání pro matematiku a programování. Následně vychodil prestižní soukromou střední školu Abelard School, vysokoškolské vzdělání však nedokončil. V roce 2014 odešel z Univerzity ve Waterloo po obdržení dotace Thiel Fellowship, což je grant ve výši 100 tisíc dolarů od Thiel Foundation, který poskytuje mladým nadaným jedincům prostředky a další pomoc, aby mohli opustit školu a věnovat se slibné práci, jako je např. výzkum nebo inovativní start-up. V roce 2018 však obdržel čestný doktorát od Fakulty Obchodu a Ekonomiky na Univerzitě v Basileji.
 
Do oblasti kryptoměn (v té době pouze Bitcoinu) uvedl Vitalika otec v roce 2011 a jeho to ihned pohltilo. Již v tomto ruce začal nejprve psát články (pro zajímavost se mzdou 5 BTC za kus, což bylo v té době zhruba 3 a půl dolaru) pro tématický blog a později se stal spoluzakladatelem a hlavním autorem Bitcoin Magazine. Tento informační zdroj byl jedním z prvních opravdu vážně braných z těch, které se se zabývali specificky kryptoměnami a následně byl odkoupen skupinou BTC Media.
 
Ještě známější se ale Buterin stal svou prací na Ethereu, jehož whitepaper publikoval v roce 2013. ETH, jehož další spoluzakladatelé jsou např. Gavin Wood nebo Joseph Lubin, je označováno za kryptoměnu 2 generace. Nové funkcionality, jako jsou uživatelsky relativně přívětivé chytré kontrakty, nebo možnost tvorby vlastního tokenu (stále však na síti Etherea) pomocí standartu ERC-20, vynesli této kryptoměně značnou popularitu a nabídly zajímavou alternativu té části kryptokomunity, která nebyla s využitelností BTC spokojena. Ethereum si celkem stabilně drží pozici světové dvojky. V tržní kapitalizaci má sice za Bitcoinem propastný rozdíl (v době psaní tohoto článku má BTC téměř 169 milionů dolarů, kdežto ETH necelých 26 milionů), ale zároveň má solidní náskok před třetím v pořadí (Tether, lehce na 9 milionů dolarů).
 
V současné době Vitalik Buterin soustřeďuje většinu svého času na vývoj Etherea 2.0, které mimo jiné má přinést významnou změnu ve využívaném konsensu – z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 
 
 
Váš tým VirtualProperty