Sam Bankman-Fried - kdo je muž, který stojí za pádem burzy FTX?

 

“Mým cílem je mít vliv.”

                   --- Sam Bankman-Fried

 

Zřejmě se nenajde nikdo, kdo by ještě neslyšel o krachu FTX, druhé největší kryptoburzy současnosti, která v listopadu letošního roku pořádně zatřásla celou scénou. Impérium vybudované Samem Bankman-Friedem, který byl kdysi přirovnáván k finančním velikánům jako John P. Morgan či Warren Buffet, zkolabovalo kvůli nedostatku likvidity a špatnému hospodaření s finančními prostředky, po čemž následoval velký objem výběrů od otřesených investorů. Hodnota nativního tokenu FTX – FTT – prudce klesla a strhla s sebou i další coiny včetně ETH a BTC, které k 9. listopadu dosáhly dvouletého minima. Burza proto urychleně hledala finanční prostředky, které by situaci zvrátily a nebezpečí, které se na FTX řítilo, alespoň částečně odvrátily. Jedním z možných řešení byl krok konkurenční burzy Binance, která chvilku zvažovala koupi částí společnosti, ale po vyplutí mnoha podivných informací o FTX i samotném zakladateli, od koupě rychle ustoupila. K 11. listopadu tak generální ředitel FTX odstoupil ze svého postu a společnost vyhlásila bankrot.

 

Sam Bankman-Fried se během chvilky proměnil z uznávaného a mnohdy obdivovaného krypto-mága na největšího padoucha současnosti, který - jak dokazují předběžné závěry vyšetřovatelů - porušil základní investorské pravidlo, a sice - sáhl na vklady uživatelů a nakládal s nimi bez jejich vědomí a souhlasu. Konkrétně měl zapůjčit více než polovinu prostředků uživatelů FTX společnosti Alameda Research, která se zabývá krypto-tradingem, a ve které, jak jinak, opět figuruje samotný Sam. Anonymní zdroje pro Wall Street Journal uvedly, že Alameda Research utrpěla několik ztrát v květnu a červnu letošního roku, což vedlo k masivnímu přesunu financí z jedné firmy do druhé, vše pod záštitou SBF. A právě vztah těchto dvou společností je klíčový v celém problému.

 

Sam Bankman-Fried měl všechny předpoklady k tomu dostat se na vrchol. Je synem dvou profesorů práva na Stanfordu, a sám vystudoval bakalářský obor fyzika a vedlejší obor matematika na prestižní MIT. Kvalitní geny i dobré zázemí se projevily již v roce 2017, kdy založil již zmíněnou Alameda Research, která dokázala velmi rychle vydělat miliony dolarů využíváním neefektivity na trhu BTC – jen pro představu – již v lednu 2018 vydělával celý tým milion dolarů každý jeden den. O dva roky později od založení firmy se proto Sam rozhodl sídlo firmy přesunout z Kalifornie do Hong Kongu, kde byly značně lepší zákonné podmínky pro tento typ podnikání a kde s ním odešlo několik z jeho klíčových zaměstnanců. Společně pak založili burzu FTX, která se velmi rychle dostala do přízně krypto-nadšenců, a která v roce 2022 dosáhla hodnoty neuvěřitelných 32 miliard, což samozřejmě přitáhlo pozornost i mnoha vlivných osobností, mezi nimi například Tom Brady, MLB, Gisele Bündchen, Stephen Curry, nebo dokonce basketbalový tým Miami Heat. Samotné jádro FTX o sobě mnohokrát hovořilo jako o nejčistší značce v krypto-oboru. Dnes už víme, že tomu tak úplně nebylo.

 

Skutečný problém nastal v roce 2022, kdy zaúřadovala dlouhá krypto zima, která položila nejednu zkušenou krypto firmu. Mnozí stagnovali v generování zisku, avšak FTX naoko vzkvétal a veřejně se pyšnil progresivním tempem růstu. Bankman-Fried rozdával hotovost ve stovkách milionů upadajícím firmám, které měly problém přežít, protože jak sám řekl pro CNBC – pád jednotlivých společností by nebyl fér pro samotné zákazníky. Dodal, že má v rezervě dvě miliardy dolarů, které chce použít na pomoc firmám v oboru. Velmi ironicky se krátce na to stal sám společností, která pomoc reálně potřebovala – v médiích se totiž začaly vynořovat pochynosti o finanční stabilitě burzy FTX, které byly odstartovány článkem na portálu CoinDesk, který naznačoval, že velká část obchodního gigantu Alameda Research spočívá na základu tvořeném převážně mincí, kterou vynalezla sesterská společnost FTX, nikoli nezávislým aktivem. Další ranou bylo již zmíněné obvinění, že Alameda Research použila vklady zákazníků burzy FTX jako půjčku k obchodování. Hřebíkem do rakve bylo prohlášení šéfa burzy Binance, který se vzhledem k těmto skutečnostem rozhodl prodat všechny tokeny spojené s FTX. To spustilo masivní lavinu výběrů, které byly následně stopnuty a den na to burza ohlásila bankrot. Aktuální škoda se odhaduje na více než miliardu dolarů a poškozené klienty, kteří při krachu ztratili všechny své finance, které na burze měli, je více než milion.

 

Samotný Sam, který dlouhodobě žije na Bahamách, po tomto skandálu udělal několik rozhovorů, kde ze sebe udělal nevinného, mírně nešikovného a vše litujícího kajícníka, který nic nechtěl, o ničem nevěděl, a který na přímé otázky o tom, zda si byl vědom masivního přesunu prostředků klientů z jedné firmy do druhé, odpověděl jen velmi ztěžka. Nepochopitelně se ho však mnozí moderátoři i samotní diváci zastávají, a mnohé jeho rozhovory skončily masivním potleskem. Kdoví, do jaké míry v tom hraje roli jeho štědrost, která dlouhodobě finančně obohacovala obě strany politické barikády - jak demokraty, tak i republikány.

 

Vyšetřování je v plném proudu, aktuálně probíhá slyšení sněmovního výboru pro finanční služby s generálním ředitelem FTX Group Johnem Rayem. Kdy bude vyslechnut samotný SBF ještě zřejmé není. Zprávu pro Vás budeme aktualizovat, rádi bychom se podívali i na tým jeho nejbližších spolupracovníků, kteří jsou stejně jako SBF velmi zajímavými figurkami v příběhu, zejména na Caroline Ellison, ktorá podobně jako SBF figurovala také v Alameda Research.

 

Vaše VP 

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6