Solana - zázrak dnešní doby?

Definice: 
Solana je souhrnný pojem označující jednak kryptoměnu, resp. token Solana (SOL) a zároveň unikátní typ blockchainu, který disponuje takovými vlastnostmi, které ze Solana vytvářejí potenciálního hráče na kryptoměnové scéně. Cílem tohoto projektu je zajistit vysokou rychlost transakcí bez obětování decentralizace za pomoci nových, unikátních mechanismů, jakými jsou například proof-of-history (viz. níže). Rychlost, bezpečnost, škálovatelnost a decentralizace jsou v případě Solana samozřejmostí, avšak nejvyšší výhodou je právě ta první - rychlost. Solana totiž v současné době umožňuje až 50 000 transakcí za sekundu, přičemž rychlost bloků, resp. čas vytížení nového bloku transakcí, je neuvěřitelných 400 milisekund. S rychlostí se spojují i ​​nízké poplatky a nízká míra vytíženosti samotné sítě - vývojáři proto doufají, že Solana bude tak moci jednou konkurovat platebním procesorem, jakými jsou například Visa. 
 
Podobně jako v případě sítě Ethereum, i Solana umožňuje interakci se smart kontrakty, které dokáží být hnacím motorem pro širokou škálu aplikací, od NFT trhu, přes DeFi, decentralizované burzy jako například Serum či DEX, až po hry a decentralizované loterie. Potenciál je tedy značný.
 
Solane výrazně pomohl NFT sběratelský projekt s motivem primátů - Degenerate Ape Academy, který byl spuštěn právě na blockchainu Solana. Od té doby kouzlo této sítě objevilo množství dalších projektů či firem, které pokračují v budování dobrého jména a pověsti Solana.
 
Historie: 
Projekt, resp. platformu Solana vytvořil v roce 2017 Anatolij Jakovenko, který dříve pracoval pro Dropbox jako softwarový inženýr, což mu dalo dostatečné zkušenosti pro vytvoření něčeho unikátního. Spolu s Ericem Williamsem a Gregem Fitzgeraldem se rozhodli vytvořit řešení pro tradiční problémy, se kterými se setkávala síť Bitcoinu a Etherea, přičemž doufali, že se jim podaří vytvořit takový protokol, který umožní větší škálovatelnost - a chlapci v únoru 2018 skutečně uspěli. Úspěch projektu zanedlouho podpořily velká jména z podnikatelského prostředí, jakými jsou například Multicoin Capital, Foundation Capital, SLOW Capital, CMCC Global, Abstract Ventures a další. 
 
Proof-of-history: 
Jedním ze základních principů fungování Solany je mechanismus nazýván proof-of-history, který je kombinací dvou známějších a zaužívanějších mechanismů - proof-of-work (který známe v spojitosti s Bitcoinem, kdy jsou těžaři využívání k ověřování transakcí a produkci nových BTC), a proof-of-stake (který je využíván novějšími kryptoměnami, například Cardanem, přičemž se jedná o mechanismus konsensu, v němž účastníci sítě "vkládají" vlastní kryptoměny do sítě, aby získali možnost ověřit transakce a vydělat si nově vytěžené kryptoměny či poplatky). V obou případech je nutná shoda všech počítačů v síti na určitých skutečnostech, například - kdy došlo k transakci.
 
V případě Solana a proof-of-history je to jinak - model je navržen tak, aby udržoval čas mezi počítači v decentralizované síti, aniž by o tom musely všechny počítače komunikovat a dohodnout se. Zároveň dochází k vytvoření historických záznamů, které jsou důkazem toho, že událost nastane během konkrétního časového okamžiku. Takto vyhodnocené transakce dostanou jedinečný hash, který lze veřejně a efektivně ověřit, přičemž v každém uzlu jsou "krypto hodiny", nazývané Tower BFT, které sledují čas sítě a řazení jednotlivých událostí. To zajišťuje vysokou propustnost, nízkou nákladnost a vysokou efektivitu sítě Solana.
 
Další vlastnosti: 
Turbine protokol: Turbine usnadňuje přenos dat do uzlu blockchainu tak, že data rozdělí na menší celky, což umožňuje zvýšit celkovou kapacitu sítě pro rychlejší zúčtování transakcí.
 
Gulf Stream protokol: Gulf Stream hraje důležitou roli při tlačení mezipaměti transakcí a jejich předávání na okraj sítě. To umožňuje validátorům provádět transakce s předstihem, což snižuje dobu potvrzení a umožňuje tak Solane podporovat 50k transakcí za sekundu.
 
Sealevel: je paralelizovaný modul pro zpracování transakcí, který umožňuje Solane horizontálně škálovat napříč GPU a SSD. Stručně řečeno, Sealevel umožňuje souběžné transakce ve stejném řetězci, což má za následek lepší dobu chodu sítě.
 
Pipeline: Pipelining je běžný postup používaný při návrhu CPU. Vztahuje se na proces přiřazování proudu vstupních dat k jinému hardwaru ke zpracování. Tento mechanismus tedy umožňuje rychlé ověření a replikaci informací o transakci ve všech uzlech v síti.
 
Cloudbreak: Cloudbreak je datová struktura nezbytná pro škálovatelnost a propustnost sítě. Organizuje databázi účtů a umožňuje souběžné čtení a zápis mezi 32 vlákny sítě.
 
Archivers: Distribuované úložiště hlavní knihy. Validátoři Solany vykládají data do sítě uzlů známých jako Archivers. Uzly archivátoru mohou být základní notebooky nebo počítače, které síť využívá pro ukládání dat.
 
Token SOL
Stejně jako u většiny platforem pro smart kontrakty se SOL používá jako token sítě Solana, který se využíva k platbě za všechny transakce v řetězci a smart kontrakty. Investoři mohou také použít SOL k provádění mikroplateb či získat odměny podporou sítě procesem zvaným staking. To zahrnuje vložení minimálně 0,01 SOL, aby se stal uzlem, který pomáhá ověřovat transakce na blockchainu výměnou za více SOL coinů. V době psaní článku je hodnota Solana zhruba 135 eur, přičemž měna se podle tržní kapitalizace vyšplhala mezi top 10 nejlepších kryptoměn.
 
Shrnutí: 
Síť Solana je známá jako blockchain čtvrté generace, jejímž cílem je vyřešit problémy spojené s běžným chodem sítě - vytvoření rychlé, bezpečné a škálovatelné řešení v decentralizovaném prostředí. Protokol zavádí osm základních technologií, které umožňují, aby se transakce proporcionálně škálovaly podle šířky pásma, což má za následek špičkovou rychlost transakcí a nízké poplatky. 
 
Solana je stále relativně novým projektem, jehož beta verze byla spuštěna až v březnu 2020. Přestože vývojáři stále pracují na vylepšení fungování samotné sítě a zabezpečení, si Solana získala důvěru partnerů a projektů, jakými jsou například Chainlink, Kin, BSN, Exodus a Serum, decentralizovaná burza, která narostla o 1 500% pouze 12 hodin po svém spuštění. O potenciály Solana svědčí i dosud největší Hackatlon, který se uskutečnil 7. června tohoto roku, kde se přihlásilo více než 13 tisíc lidí a více než 300 projektů.
 
 
Tak co, zaujala Vás tato inovativní kryptoměna?
 
 

<h4 style="margin-top: 30px; margin-bottom: 15px; font-family: Montserrat, " helvetica="" neue",="" arial,="" sans-serif;="" line-height:="" 1.45em;="" color:="" rgb(44,="" 44,="" 44);="" font-size:="" 1.5em;="" caret-color:="" 44);"="">

Váš tým Virtual Property
 
 
 
Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5