Taproot a Schnorrovy podpisy
S nadsázkou lze říci, že v současné době se kolem Bitcoinu celosvětově řeší tři velké věci: nedávný rychlý propad ceny, tweety Elona Muska a Taproot jdoucí ruku v ruce se Schnorrovýmy podpisy.
Zatímco to první řeší primárně mainstreamová média jako "seznaci" a zdůrazňují to odpůrci BTC pro podtržení svých argumentů, tak "veteráni" a dlouhodobí zkušenější uživatelé to zase tak moc neprožívají a často to berou spíše jako příležitost si levněji dokoupit. To druhé je poměrně kontroverzní téma, u kterého ovšem není snadné získat jednoznačné rozklíčování situace.
O tom třetím, ač možná nejméně masově řešeném, si ovšem dnes něco málo napíšeme. Jak je u nás zvykem, bude to lehkou informační formou, aby základní představu získal i běžný nováček, který sbírá informace. Je tam možná trochu více techničtějších informací, ale bez nich by se to dalo shrnout pouze obecně pár větami, které však nic konkrétního neřeknou :)
Co je Taproot?
Jedná se o velký a poměrně zásadní upgrade protokolu Bitcoinu a jeho dalšího fungování. Má označení BIP 341 (Bitcoin Improvement Proposal – návrh změny pro vylepšení) a jde o největší změnu od roku 2017, kdy vystoupil v platnost SegWit (Segregated Witness, BIP 141). Zjednodušeně řečeno se jedná o změnu, která po schválení většinou sítě bude implementována a stane se trvalou součástí principu fungování. Toto vylepšení sice mění funkcionalitu protokolu, ale nepopírá starý model, je tedy zpětně kompatibilní (tzv. soft fork). Cílem Taprootu je zvýšit ochranu soukromí uživatelů BTC skrze odhalování menšího počtu okolnosti a údajů týkajících odesílání a zpracování požadavků. Dnes například lze vyčíst, zda se jednalo o transakci s jedním podpisem či tzv. Multisig (k odeslání je třeba vícero klíčů, které vlastní většinou jiní lidé), jak byl onen Multisig nastaven (kolik podpisů z kolika bylo potřeba pro autorizaci transakce atd.) a hlavně jaké veřejné klíče (adresy) se transakce účastní. Jelikož odhaluje i podmínky transakce/smart contraktu, je v něm zahrnuto dokonce i např. který veřejný klíč měl možnost transakci podepsat ale neudělal to – čili odhaluje údaje o někom, kdo se transakce ani neúčastnil, i když mohl. Taproot tento dnes veřejný script (vycházející z MAST – Marklized Abstract Syntax Tree) a jeho informace udrží v tajnosti prostřednictvím vytvoření nového veřejného klíče a tím zvyšuje soukromí uživatelů.
Co jsou Schnorrovy podpisy?
S označením BIP 340 se jedná o nerozlučného partnera Taprootu, jehož hlavní výhodou je úspora místa v bloku a levnější poplatky za transakce. "Schnorr" totiž nejenom obecně snižuje datovou velikost podpisů v transakcích (při dnes používané metodě podpisů ECDSA má každý jeden podpis v průměru zhruba 71 – 72 bytů, u Schnorrových podpisů by to mělo být zhruba 64 bytů), ale především nahrazuje jednotlivé dílčí podpisy jedním jediným "master" podpisem.
Pokud totiž například provádíte Multisig transakci s třemi autorizátory, každý z těchto tří podpisů přidává sám o sobě do celkové velikosti transakce data (3x72 bytů). Stejně tak, pokud byste platili větší objem z peněženky, kam jste si ale na jednotlivé jednorázové adresy krypto posílali po menších částkách – při takovémto sdruženém "výběru" každá vyprazdňovaná adresa s menší sumou připojuje svůj podpis, čímž opět navyšuje datovou velikost (např. při platbě využívající prostředky za 4 adres je to 4x72 bytů). U "Schnorra" v obou těchto případech snížíte významně velikost a tím i cenu za fee (poplatek), jelikož ta se udává právě v satoshi za byte (používaná zkratka "vB" – virtuální byte). Pro malé matematické porovnání – při průměrném poplatku 5 s/vB u prvního příkladu zaplatíte za podpisy 3x72x5= 1080 satoshi. U druhého příkladu 4x72x5=1440 satoshi. Pokud by byla využívaná metoda Schnorrových podpisů, u obou transakcí by to bylo 64x5=320 satoshi.
Tato podpisová metoda by díky zmenšení datových velikostí jednotlivých transakcí tedy zlevnila fee pro uživatele (za předpokladu stejného průměru satoshi/vB) a zároveň by se také do bloku vešlo více transakcí a zvýšila by se průchodnost sítě.
A jak to s těmi dvěma vypadá?
Pro schválení implementace musí změny protokolu schválit těžařská síť alespoň 90% - do vyprodukovaných bloků těžaři přidávají informaci o tom, zda by tuto změnu podpořili či nikoliv. Toto se již stalo (12.6.2021) a aktivace by měla proběhnou nyní v listopadu 2021.
Váš tým VirtualProperty