Základní investorská pravidla

V dnešním článku se podíváme na to, co byste měli znát a vzít v potaz, pokud se chystáte investovat. Jedná se o sadu naprosto základních pravidel a pouček, které spoustě lidí přijdou zcela přirozené a nechápou, jak někdo může vůbec uvažovat jinak. Divili byste se ale, kolik lidí se jimi neřídí a přijde díky tomu i do skutečně velkých problémů. Přitom stačí poměrně málo a dá se tomu zabránit. Následující řádky jsou tedy věnovány především naprostým "začátečníkům". Nezáleží na tom, zda cílíte na kryptoměny, drahé kovy, akcie nebo jakékoliv jiné aktivum – následující pravidla by si měl osvojit každý (a především začínající) investor, než se do této oblasti vůbec pustí.

 

  • Investuj jen tolik, kolik si můžeš dovolit ztratit – zvláště na začátku, kdy ještě nemáte za sebou hromadu zkušeností a propracovaný komplexní investorský plán, je velmi důležité se tohoto pravidla držet. Každá investice bez výjimky je riziková. Některá více, některá méně. Pokud Vám bude někdo tvrdit, že zrovna to, co Vám nabízí on, je "tutovka" a "100% to vydělá velké peníze a není možnost aby to nevyšlo", je to spíše důvod k podezření. Vždy proto počítejte s možností, že to vyjít nemusí, jakkoliv malá se zdá. A položte si otázku – co se stane, když o ty vložené peníze přijdu bez náhrady? Budou mi zásadně chybět? Dokážu dlouhodobě fungovat i bez nich? Samozřejmě bez rizika není zisk, ale měli byste dbát na to, aby to riziko bylo pro vás přijatelné a hlavně aby nebylo likvidační. Nevydávejte se ze všech finančních rezerv jen proto, že možný výdělek je obrovský a myslete i na zadní vrátka. Mějte stranou nějaké peníze pro "strýčka příhodu", abyste byli schopni platit z nich např. splátky hypotéky, jídlo a energie či nahradit dražší důležitý spotřebič v případě poruchy i v době, kdy budete dlouhodobě nemocní nebo přijdete o práci či jiný zdroj příjmů. Rozhodně Vám to nepřejeme, ale to bohužel neznamená, že se to nemůže stát. Myslete na ta zadní vrátka.

 
  • Na investice si nepůjčuj – technicky se jedná o stejnou záležitost, jako předchozí bod, ale považovali jsme ji za natolik významnou, že jsme ji uvedli ještě jednou (fanoušci Červeného Trpaslíka pochopí). Nebo spíše jde o velmi důležitý dovětek. Jedna věc je vydat se ze všech svých rezerv, druhá je si na investici ještě půjčit a vytvořit si tak naopak další finanční závazek, který navíc budete muset v budoucnu splácet bez ohledu na to, zda investice vyjde či ne. Ať už od přátel, známých nebo banky, půjčka na riskantní záležitost není nikdy dobrá. O pochybných firmách a šmelinářích nemluvě – od těch se držte dál za každých okolností, ti jen hledají příležitost Vás obrat o vše co máte, včetně střechy nad hlavou. To sice může nastat i u banky, ale ta má alespoň nějaká pravidla. Pokud to tedy s investováním myslíte vážně a přitom nemáte přebytek prostředků, začnete klidně po menších částkách. Jednak tím naberte ty tolik důležité zkušenosti a jednak tím získáte vyšší kapitál pro další a větší obchody. Ale nezadlužujte se kvůli tomu.

 
  • Diverzifikujte – nikdy není dobré sázet vše na jednu kartu. Je rozhodně lepší si své snažení rozložit do více nesouvisejících příležitostí, aby Vás případná ztráta u jedné z nich nezasáhla tolik a ty jiné Vám ji dokázaly minimálně vykompenzovat. Je třeba být uvážlivý a zacházet se svým kapitálem tak, aby i po sérii několika nezdarů bylo stále s čím pracovat. Přesné pravidlo, jakou část maximálně investovat, neexistuje – vždy záleží na konkrétní příležitosti a spoustě jejích faktorů. Obecně se ale dá říci, že i na solidní příležitosti byste měli dávat maximálně 10-20% na tyto investice vyhrazených financí, zatímco na rizikové nanejvýše tak 1 – 5%.

 
  • Řádně se informujte, než něco vložíte – na toto jsme už narazili v našem předchozím článku o kritickém myšlení. U každého jednotlivého projektu, který Vás zajímá a zvažujete investici do něj, věnujte dostatečné množství času shánění a vyhodnocování informací o něm. Čas jsou peníze a v tomto případě Vás jeho vynaložení může uchránit od ztráty, nebo naopak Vám pomůže investovat lépe. Chápeme, že tento krok je možná nejnáročnější, protože někomu to přijde jako zbytečně otravná věc, ale jedná se opravdu o elementární činnost. Pokud by tato pro Vás byla nevhodná a nepřijatelná, bylo by možná dobré zvážit, zda je skutečně investování pro Vás to pravé. Ono ne vždy je nutné věnovat tomu týdny práce, ale znát dostatečně alespoň základy je opravdu třeba.

 
  • Rozlišujte druhy investic – rizikové či umírněné, krátkodobé nebo dlouhodobé? To jsou jen základní řazení, ale mají velký dopad. Obecně platí, že čím riskantnější investice je, tím větší je potenciální výnos z ní a proto je část lidí stále má v takové oblibě, i jako jistou formu hazardu. Časová podstata, tedy zda se jedná o příležitost krátkodobou, kde budete znát výsledek např. již za pár týdnů či měsíců, nebo naopak dlouhodobou, kdy jde o roky nebo i desetiletí – ta je zase klíčová pro správné rozvržení prostředků. Je i běžné, že lidi mají několik svých "hromádek"/účtů/fondů/poolů financí, kdy každá je zamýšlena pro jiný druh investic a podle toho se s nimi zachází, nezávisle na sobě.

 
  • Mějte přehled ve svých financích – pro řádné a jednoznačně dlouhodobě úspěšné investorské plánování se jedná o zásadní věc. Pro začátek Vám minimálně bude stačit malý notýsek/soubor v počítači, kam si zapíšete kolik, kdy a kam jste investovali a kolik a kdy (pokud vůbec něco) se Vám vrátilo. Budete mít tak nejen podklady pro účetnictví, ale i přehled v jakém typu příležitostí se Vám osobně daří, kde správně funguje Váš odhad, intuice a vyhodnocování a na co by možná bylo dobré se více zaměřit. Stejně tak zjistíte, v jaké oblasti Vám to nejde a kde přicházíte o zbytečně moc peněz, což Vám ukáže na čem máte zapracovat, nebo se tomu spíše nevěnovat.

 
  • Dodržujte svůj plán – u některých příležitostí je to dané. Jasně daný objem financí na jasně dlouhou dobu a pak uvidíte, zda to vyšlo nebo ne. Zde je tedy třeba jen vyhodnotit zda se Vám vyplatí do toho jít, nebo raději ne. Spousta příležitostí je ale daleko více komplexnějších. Nabízejí možnosti reinvestic (opětovné vložení dílčího zisku zpět do projektu), flexibilní termíny i různé dodatečné varianty a modifikátory. U tohoto typu si vždy řekněte, čeho chcete dosáhnout a jaký je minimální cíl. Pracujte s financemi/aktivy uvnitř tak, aby se Vám ideálně vrátil v předpokládané době v průběhu vklad + něco navíc. Tím se dostanete do bodu, kdy už je pro Vás investice úspěšná a zisková bez ohledu na další vývoj a umožní Vám do pracovat trochu svobodněji, nebo si i trochu více zariskovat. Minimálně do té doby se ale plánu striktně držte a pracujte na jeho jeho dosažení. Pokud totiž například budete stále opakovaně výnosy vrážet zpět (reinvestovat), budou růst sice rychleji, ale pokud by celý projekt neočekávaně padl, nebo došel do určeného cíle s negativním výsledkem, můžete být ve ztrátě jen proto, že jste se nechali zaslepit euforií a vidinou zisku v kladné fázi a ignorovali rizika.

 

Být dobrý a úspěšný investor kloubí intuici, rozum, znalosti i zkušenosti. Vše z toho se dá získat nebo vypracovat. Pokud máte navíc přirozený talent, blahopřejeme, bude to zrovna pro Vás snazší. I sebetalentovanější jedinec by ale měl mít na paměti výše zmíněná pravidla a neignorovat je. Pár dobře vyhodnocených a úspěšných obchodů může být stejně tak talent jako náhoda. Neznamená to, že jste už dosáhli takové úrovně mistrovství, aby toto pro Vás neplatilo. Emoce a ego jsou nebezpečné, zvláště když jde o peníze – nenechte se jimi zaslepit. Buďte uvážliví. Přejeme Vám mnoho úspěchů na tomto poli a pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, jistě víte na koho se obrátit, že? :)

 

 

Váš tým VirtualProperty

 

 

<<< Předchozí část: Kritické myšlení I Další část: Seznam podezřelých faktorů >>

 

Zdroj obrázku: