Bitcoin zůstává nejsilnější a nejoblíbenější kryptoměna s blockchain sítí, která se rozprostírá napříč celou zeměkoulí. V tomto článku se podíváme na distribuci BTC uzlů ve světě, a to jak obecně narůstá nejen adopce Bitcoinu a jiných kryptoměn.

Světová distribuce Bitcoin uzlů
Podle studie Themetafriend z roku 2019 je na světě 36 zemí, v nichž nejméně jedno procento obyvatel představují uživatelé bitcoinu. Tato studie se snaží o určení vztahu mezi poměrem Bitcoin uzlů v libovolných dvou zemích k poměru počtu uživatelů v těchto zemích. Na následujícím obrázku můžete vidět odhad počtu uživatelů bitcoinu (BTC) v různých zemích.Evropa a Severní Amerika
Evropa a Severní Amerika jsou zpravidla na prvních místech technologického pokroku a ani v případě BTC to není jinak. Z celkově 36 zemí, ve kterých uživatelé bitcoinu tvoří alespoň jedno procento populace, se až 26 nachází v Evropě a v Severní Americe. Mezi tyto země patří Kanada, Francie, Belgie, Bělorusko, Německo, Velká Británie a USA ale i Litva, Luxembursko, Norsko, Rumunsko, Island, Slovensko, Česko a jiné.


Při pohledu na současnou distribuci BTC uzlů (dle Bitnodes), v Evropě a Severní Americe se nachází vysoká hustota uzlů. Z deseti zemí s největším počtem uzlů na světě se mimo zemí Evropy a S. Ameriky nacházejí jen tři: Čína, Singapur a Japonsko.

Praha
Praha je na kryptomapě velmi viditelnou a důležitou metropolí. Adopce je na velmi vysoké úrovni a kryptoměnou zde zaplatíte ve více než 150 místech. Netřeba zapomenout ani na úžasné projekty, které zde vznikly. Za zmínku stojí pochopitelně první hardwarová peněženka na světě Trezor, první mining pool Slush Pool, který od svého spuštění vytěžil už více než 1 milion Bitcoinů.

Slovensko
Na Slovensku se také neskrývá nadšení z této nové technologie. Postupně přibývají místa akceptující platby v kryptoměnách či automaty na jejich nákup. Podle statistik z bitnodes.earn.com je na Slovensku 29 Bitcoin uzlů a 38 kryptomenových automatů.
Mezi světově známé projekty v této sféře, které jsou nějak spojeny se Slovenskem patří například Decent nebo SophiaTX.

Jižní Amerika, Ásie a Austrálie
V listopadu 2018 překročil počet uzlů hranici 10,000. Podle nejnovějších údajů Coin Dance se síť Bitcoinu v současnosti může pochlubit počtem 10,071 plnohodnotných aktivních uzlů a celkem více než 61,000 uzlů .
Kromě Japonska a Singapuru mezi země s více než 1% uživatelů BTC patří Jižní Korea, Austrálie a Indie. Čína do této kategorie nepatří. Mnozí by mohli argumentovat čínským vysokým počtem obyvatel. Nicméně Indie, která se počtem obyvatelům značně přibližuje Číně, překvapivě patří mezi zmiňované jednoprocentní země.

Co se týče Jižní Ameriky, nejvíce uživatelů BTC mají Brazílie, Uruguay a Argentina. Zajímavé je, že ve Venezuele, která se potýká s ekonomickou a společenskou krizí a je často zmiňovaná v souvislosti s Bitcoinem, je méně než 0.01% uživatelů BTC.

Afrika
Jediná africká země s významnou částí "Bitcoin obyvatelstva" je pouze Jižní Afrika. Podle studie nejjižnější národ v Africe má mezi uživateli bitcoinu od 0.1 do 0.99% své populace. Místa jako Angola a Tanzanie mají mezi 0.01 až 0.099%. Jelikož přístup k elektřině je stále na mnoha místech na kontinentu luxusem, výsledky studie nejsou překvapující.Podobné články z sekce Novinky