Populární americká kryptoburza Coinbase se dostala pod palbu kritiky svých klientů. Ta pramení ze získaných informací ohledně akvizice společnosti Neutrino touto burzou. Aktuální zjištění ukazují, že představitelé Neutrino byly propojení se společností, jejíž špionážní software využívali vlády pro monitorování a získávání uživatelských dat.

Coinbase přicházela o data svých klientů
Akvizice společnosti Neutrino burzou Coinbase se uskutečnila v druhé polovině února. Představitelé burzy tvrdili, že k danému kroku přistoupili kvůli tomu, že předchozí poskytovatelé prodávaly údaje uživatelů Coinbase externím zdrojem. Cílem akvizice bylo využít řešení této blockchain technologické platformy pro zajištění klíčových otázek týkajících se bezpečnosti kryptoměn.

V současnosti však na veřejnost pronikly informace, že spoluzakladatelé Neutrino byly propojení s komerční softwarovou firmou Hacking Team, jejíž spyware údajně využívali vlády a orgány činné v trestním řízení.
Christine Sandlerová, ředitelka institucionálního prodeje v Coinbase, obhajovala kontroverzní akvizici slovy:

Jsme si vědomi pozadí některých lidí, kteří byli zapojeni do Neutrino. Pro nás však bylo důležité, abychom upustili od spolupráce s našimi současnými poskytovateli. Prodali totiž údaje o našich klientech externím stranám. To nás přesvědčilo, že musíme získat kontrolu nad daty a disponovat technologií, kterou můžeme využít k udržení údajů v bezpečí za účelem ochrany našich klientů.

Analytická platforma Neutrino
Společnost Neutrino se prezentuje jako analytická platforma, která pomáhá orgánům činným v trestním řízení a finančním institucím, aby sledovali transakce v rámci blockchainu. Její generální ředitel Giancarlo Russo, hlavní technologický ředitel Alberto Ornaghi a vedoucí ředitel rizik Marco Valler byli spojení s výše zmíněnou společností Hacking Team. Na své stránce Neutrino uvádí, že "boj proti zločinu by měl být jednoduchý," a proto svými řešeními "poskytujeme efektivní a snadno použitelnou ofenzivní technologii pro celosvětové vymáhací a zpravodajské komunity."

Sledováním podezřelých finančních prostředků ve více blockchainech mohou služby a nástroje poskytované společností Neutrino pomoci při vytváření bezpečnějšího ekosystému. Problémem však může být uvedeno propojení na Hacking Team, který na svém webu uvádí:

Zločinci a teroristé se spoléhají na mobilní telefony, tablety, notebooky a počítače vybavené univerzálním šifrováním typu end-to-end, aby skryli svou činnost. Jejich tajná komunikace a zašifrované soubory mohou být důležité při vyšetřování, prevenci a stíhání zločinu. Hacking Team poskytuje snadno použitelné řešení na prosazování práva.

Na druhé straně, jejich řešení byly v některých případech zřejmě nasazeny na špehování novinářů a disidentů namísto zločinců.

Jedním z klientů Hacking Teamu byl i Saud al-Qahtani, šéf Centra pro studium a mediální záležitosti v Saúdské Arábii. V zemi, kde je zakázáno kritizovat vládu, která vězní aktivisty za práva žen a investigativních novinářů, kteří upozorňují na vládní aféry.

Coinbase: Zvýšíme bezpečnost
Klienti: Ztratíme soukromí
Je tedy pochopitelné, že akvizice neutrina, jehož přední představitelé byli propojení na společnost, jejíž řešení se využívaly ne vždy čestným a určeným způsobem zvedá velké většině kryptokomunity obočí. Varovný prst pro Coinbase už lidé dvihli prostřednictvím kampaně #DeleteCoinbase, která se šíří prostřednictvím sociální sítě Twitter. Obávají se totiž, že spolupráce s takovou společností může vážně narušit jejich soukromí.

V rámci akce se někteří klienti rozhodli smazat své účty, přičemž však naráželi na problémy, které souvisely s podmínkami burzy. Ta totiž to vyžaduje mít na účtu nulový zůstatek předtím, než ho budete moci zrušit. Klienti s malými zbytky, kteří se je snažili převést na jiné peněženky však často dostávali hlášení, že částka na převod je příliš malá a tím pádem nebyly svůj účet schopni zrušit.


Podobné články z sekce Novinky