Bitcoin je tzv. „Kryptoměna“ a byl první svého druhu. Jedná se o digitální platidlo (měnu), které používá kryptografii k zabezpečení a ověření transakcí, jakož i na řízení vytváření nových jednotek určité kryptoměny.

Historie
V roce 2008 anonymní programátor, nebo skupina programátorů, pod pseudonymem Satoshi Nakamoto představil Bitcoin jako první kryptoměnu, která je zcela decentralizovaná, což znamená, že nemá žádnou centrální autoritu. 3.ledna 2009 byl vytvořen první blok v blockchainu tzv. Bitcoin Genesis Block. V následujících letech pak byly vytvářeny další kryptoměny, které mají své vlastní specifické vlastnosti (např. Litecoin v roce 2011, Namecoin v 2011, Peercoin v roce 2013 atd.) a nové vznikají dodnes. 

Srovnání s klasickými penězi


-Limitovaný počet
Při porovnání kryptoměny Bitcoin s klasickými měnami je základní rozdíl v tom, že žádná skupina nebo jednotlivec nemůže zvýšit množství mincí v oběhu. V případě Bitcoinu je konečný počet dán na pevných 21 milionů Bitcoinů (přesně je to 20 999 999,9769). Pokud by se chtěl zvýšit celkový počet mincí, tak je to možné jedině vytvořením nové samostatné větve (tzv. "forkem" Bitcoinu) a musela by ji začít akceptovat většina uživatelů.

-Decentralizace
Žádná centrální autorita nekontroluje bitcoinovou síť. Ta je udržována skupinami dobrovolných programátorů z celého světa. Nikdo tudíž nemůže Bitcoin násilně regulovat či měnit nebo zastavovat transakce. 

-Dělitelnost
Nejmenší jednotka bitcoinu se nazývá Satoshi. Jedná se o sto miliontinu bitcoinu (0.00000001). To umožňuje mikrotransakce, které s klasickými elektronickými penězi nejsou možné.

Získavání kryptoměn
Spousta kryptoměn (včetně Bitcoinu) se kromě nákupu za klasickou měnu získává takzvaným "těžením" (mining). Toto těžení spočívá ve využití výpočetního výkonu (dříve PC procesoru/grafické karty, dnes už spíše specializovaného hardwaru) k dešifrování šifer a následným komplikovaným porovnáváním získaných výsledků v rámci celé sítě. Pokud dojde k nalezení tzv. bloku s Bitcoiny, je nutné dešifrovat a porovnávat výsledky v složitém algoritmu. Pokud vše sedí tak jak má, nově „vytěžené“ Bitcoiny se připíší člověku, který tuto dekryptovací operaci provedl, společně s poplatky za transakce, tzv. „fee“. Počet  nově vytěžených mincí je pevně dán a v pravidelných několikaletých intervalech se snižuje - půlí.
Ještě stále váháte? Vyzkoušejte si naši službu a odhalte, jaké výhody s sebou Bitcoin přináší! Rádi Vás provedeme novým, alternativním světem :-)

Podobné články z sekce Kryptoměny