Blockchain je výraz pro speciální druh  digitálně distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn, jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zamezit neoprávněné transakce.


Základní princip

Implementace blockchainu sestává ze dvou druhů záznamů: transakcí a bloků. Transakce představují data vložená do databáze uživateli,  kteří systém používají jako databázi (v případě kryptoměn jako účetní knihu). Bloky oproti tomu vytváří těžaři, kteří používají software či hardware vytvořený specificky k vytváření bloků, který potvrzuje a začleňuje transakce do blockchainu. Blok defacto obsahuje transakce realizované v jednom časovém úseku.


Hlavní výhody blockchainu: 

  • Databáze je distribuována mezi jednotlivé nezávislé uživatele, čímž je zaručena bezpečnost.
  • Systém funguje bez dohledu nějaké centrální autority, který by mohla celý smysl ohrožovat.
  • Za potvrzování transakcí jsou poskytovány odměny.
  • Integrita tohoto typu databáze je chráněna řetězením bloků a procesem těžení.
  • Autenticita transakcí je chráněna asymetrickou kryptografií.


Decentralizace

Každý uzel v síti decentralizované kryptoměny obsahuje kompletní či částečnou kopii blockchainu. Tím je vyřešen problém centralizované databáze, kterou používají ostatní technologie, jako například internetové bankovnictví. Zatímco běžná účetní kniha pouze pasivně zaznamenává přesuny peněz, které existují nezávisle na této knize, v případě kryptoměn jsou jednotky měny a blockchain pevně spojeny. Blockchain lze v těchto případech považovat za jediné místo, kde jednotky kryptoměny reálně existují.


Další využití blockchainu

Využití blockchainu dává smysl zejména tam, kde z nějakého důvodu nemůžeme plně důvěřovat zprostředkující autoritě. Zdaleka přesahuje finanční sféru, která bývá nejčastěji uváděna jako typický příklad takové aplikace. Decentralizovaný konsenzus umožnil vytvářet mnohem robustnější systémy všude tam, kde pracujeme s vlastnictvím, a také v atestačních úlohách.


Blockchain nejsou zdaleka jenom kryptoměny, i když si jej v současné době právě s nimi většina lidí spojuje. Mnoho společností bude v budoucnu blockchainovou technologii bezesporu potřebovat a využívat. Je jen otázkou v jaké míře a kdy to bude.Podobné články z sekce Kryptoměny