Vybrat si správnou BTC peněženku je snad nejdůležitějším krokem, který můžete před používáním (nákupem) Bitcoinu udělat.

V tomto článku Vás provedeme přes velmi důležité elementy v našem kontrolním seznamu, které si doporučujeme projít a řádně prozkoumat.  Ale nezapomeňte, že jsou to jen návrhy, které vám mají pomoci učinit Vaše vlastní rozumné a řádně podložené rozhodnutí.


Bezpečnost

Mít bezpečnou peněženku je velmi důležité. Pokud se jedná o webovou peněženku měli byste zkontrolovat, zda má web HTTPS nebo HTTP. Pokud má zabezpečený protokol musí být HTTPS. Nabízí Vaše peněženka bezpečné přihlášení? Poskytuje peněženka dvoufaktorovou autentizaci (2FA)? Toto je jen pár věcí na které je třeba se podívat před Vaším konečným rozhodnutím.


Multisignature

Toto je upřednostňována metoda pro zabezpečení Vašich Bitcoinů od krádeže. Multisignature odkazuje na potřebu více než jednoho klíče na autorizaci transakce s Bitcoinem.


Vlastnictví Vašich Bitcoinu

Pokud nemáte přístup k soukromým klíčům v Bitcoinové peněžence, technicky nad nimi nemáte skutečnou kontrolu. Možnost vlastnit soukromý klíč znamená, že budete mít vždy kontrolu nad svými Bitcoiny a jste schopni přesunout je do a ven z peněženky kdykoliv.


Podporuje peněženka opakované použití adresy?

Je peněženka hierarchicky deterministická (HD)? Pokud ano, je to důležitý přínos, protože HD peněženky vždy používají nové bitcoinové adresy, které zvyšují soukromí uživatele. Ochrana soukromí uživatelů je nejen v kryptě velmi důležitá.


Transparentnost

Jsou poskytovatelé peněženek transparentní v tom jak fungují a kdo jsou? Je zdrojový kód peněženky otevřený? Pokud ne, je těžké říci jakým způsobem poskytovatel peněženky zabezpečuje Vaše Bitcoiny. Otevřený zdrojový kód může být přezkoumán a je možné zkontrolovat jeho "zranitelnost". Také se ujistěte, že je zdrojový kód aktualizován.


Anonymita

Potřebujete se zaregistrovat na používání peněženky? Akceptuje  pouze minimum registračních údajů (např. jen e-mail)? Nebo existuje důkladný proces ověření uživatele (Know Your Customer / KYC)? To je jen pár věcí, které byste si měli před výběrem ověřit. Hodně napoví o samotné zamýšlené povaze peněženky.


Zálohování peněženky

Zálohování je dalším důležitým aspektem bitcoinových peněženek. Poskytuje poskytovatel peněženky způsob jak zálohovat peněženku? Je zálohování šifrované? Je proces obnovy záloh dostupný a snadno použitelný? Tyto možnosti byste měli také důkladně prozkoumat před aktivním používáním.


Je důvěryhodná?

To je jedna z nejdůležitějších otázek. Chcete-li se ujistit o důvěryhodnosti, tak vyhledejte informace na internetových fórech (například Bitcoin Reddit, BitcoinTalk nebo Bitcoin Forum) a dalších informačních kanálech, abyste viděli, co o dané službě říkají ostatní uživatelé. Neberte za vděk jednou nebo dvěmi recenzemi, průměrujte větší množství a oddělujete fakta od dohadů.Podobné články z sekce Kryptoměny