Blockchain zefektivní procesy v mnoha oblastech běžného života jednotlivců i firem. Příkladem je i odvětví pojišťovnictví, kde tato technologie nejen urychlí pojistné plnění mezi pojišťovnami ale donutila i spolupracovat konkurenční firmy.

Americké pojišťovací giganty State Farm a USAA začali testovat blockchain, aby automatizovali časově a papírově náročné zpracování pojistných nároků. Společnost oznámila, že vytvořila svůj vlastní projekt pomocí Quorum, privátní verze blockchainu Ethereum vytvořené společností JPMorgan Chase.

State Farm a USAA začali pracovat na společné platformě počátkem roku 2018. Projekt byl v testovací fázi už v prosinci, ale zatím zůstalo v tajnosti angažování další pojišťovny USAA. Nyní firmy testují údaje o skutečných nárocích a očekávají, že spustí platformu na ostře koncem tohoto roku.

Databáze, kterou sdílejí tyto dvě společnosti, má nahradit stávající systémy na postup regresivní práv. Toto je obvykle poslední fáze procesu vyřizování pojistných událostí, kdy jedna pojišťovna požaduje náhradu nákladů za pojistné plnění, které zaplatila svému zákazníkovi za škodu od pojišťovny subjektu, který zavinil škodu.

Zjednodušeně řečeno: Pokud Bob poškodí auto Alici, pojišťovna jí zaplatí opravu a potom to účtuje Bobove pojišťovně.

V současnosti se tyto platby řeší zdlouhavě přes papírové šeky, které si pojišťovny zasílají na základě pojistné smlouvy mezi pojistiteli. Podle Mike Fieldse, výkonného manažera pro inovaci v pojišťovně State Farm, představovaly regresní platby loni zhruba 9,6 mld USD.

Aby se tento proces zefektivnil, nový blockchain započítává zůstatek těchto plateb a vytváří jednu pravidelnou transakci mezi pojistiteli.

Nyní jsou na distribuované databázi pouze dvě společnosti, ale mohou se přidat i další. Blockchain sleduje každou jednotlivou instanci a tyto mohou být zesíťované v různých intervalech; týdně, měsíčně, bez ohledu na časový rámec.

Blockchain nadšenci, kteří pracují s kryptoměnami, si mohou myslet, že jde o poměrně skromnou inovaci, ale Ramon Lopez, viceprezident pro inovace v USAA, zdůraznil, že to je výzva jednoduše spojit dvě velké konkurenční firmy aby spolupracovaly:

"Myslím, že už inovace je komplikovaná, ale schopnost dvou velmi velkých společností, jako je State Farm a USAA, spolupracovat s inovačními týmy, aby přinesly něco průlomové, stojí za zmínku. "

Proč Quorum?
Quorum je trochu překvapivá volba platformy pro State Farm a USAA i přesto, že oba jsou členy skupiny RiskStream Collaborative, která je konsorciem v oblasti blockchain pojištění a loni oznámila, že platforma Corda společnosti R3 bude její distribuovanou technologií (DLT).

Konsorcium B3i pro zajištění se rovněž rozhodlo pro Cordis, což svědčí o interoperabilitě v pojišťovnictví. Podle State Farm 's Field bylo zaměření Quorum na soukromí a bezpečnost dat faktorem při rozhodování.

"Když jsme začínali na tomto projektu, všichni jsme věděli, že chceme soukromou síť, do které bychom mohli pozvat ostatní, aby se spojily bez ohrožení soukromí a bezpečnosti.“


Podobné články z sekce Novinky