Podle studie publikované v časopise Joule 12. června jsou emise uhlíku generované bitcoinem ( BTC ) srovnatelné s celým Kansas City a dokonce i malou zemí .

Christian Stoll, jeden z výzkumníků zapojených do projektu, prohlásil, že velká spotřeba energie způsobená těžbou se promítá do významné uhlíkové stopy. A protože výpočetní výkon potřebný k vyřešení bitcoinového „hlavolamu“ se od loňského roku více než čtyřnásobně zvýšil, je to problém, který se zhoršuje, uvádí studie. Přidává:

„Velikost těchto emisí uhlíku, spolu s rizikem nekalých praktik a obav z kontroly nad měnovým systémem, by mohla ospravedlnit regulační zásah, aby ochránila jednotlivce před nimi a ostatními od jejich jednání.“

Výzkumníci použili data z IPO spisů a IP adres, aby vytvořili svá zjištění. Roční emise CO2 se odhadují na 22 až 22,9 megatun. Studie naznačuje, že tato úroveň by se zdvojnásobila, kdyby byla zohledněna i každá další kryptoměna.
Stoll, vědecký pracovník Mnichovské univerzity a MIT, varoval:

„Nezpochybňujeme zvýšení efektivity, které by technologie blockchain mohla v určitých případech poskytnout. Současná diskuse se však zaměřuje na očekávané přínosy a větší pozornost je třeba věnovat nákladům. “

Zpráva PwC v březnu varovala, že obnovitelná energie nebude stačit k řešení problému udržitelnosti bitcoinu.


Podobné články z sekce Novinky