Bitmain Technologies, přední výrobce ASIC zařízení představil svůj nový 7 nm čip využitelný na tažení kryptoměn fungujících na hash algoritmu SHA-256.

Efektivita nového čipu předčila předchůdce o 28,6%
Čip, který nese označení BM1397 je podle vývojářů až o 28,6% efektivnější než jeho předchůdce. Oproti předešlému modelu (BM1391) tak umožňuje rychlejší a především levnější těžbu. Do produkce by se měl dostat už v rámci nejnovějších sérií Antminerů.

V tiskové zprávě výrobce uvádí:
Abychom dosáhli co nejlepší efektivitu, inženýrský tým společnosti Bitmain důkladně přizpůsobil design čipu. Optimalizoval jeho architekturu, okruh a ekonomiku. BM1397 je důkazem zlepšení naší metodiky navrhování čipů a aplikování nejpokročilejších technologií výroby polovodičů.

Vystaví ProgPOW ASIC zařízením stopku?
Přestože společnost Bitmain tvrdí, že zpřístupňuje možnost tažení kryptoměn pro širokou veřejnost, někteří jednotlivci poukazují na vysokou pořizovací cenu ASIC zařízení. Ty zároveň nemohou být modifikovány, takže pokud se algoritmus dané kryptoměny změní, toto zařízení ji už dál nedokáže těžit.
Souběžně s vysokou prodejní cenou a energetickou náročností samotné těžby je sporné, zda se taková investice při aktuálních cenách kryptoměn vyplatí, respektive kdy se vynaložené prostředky vrátí.

Kromě toho iniciativa na implementování ProgPOW - ASIC rezistentního algoritmu pro Ethereum by mohla zásadně eliminovat využitelnost ASIC pro těžbu této druhé nejpopulárnější kryptoměny.

BM1397 v modelech Antminer S17 a T17
Podle tiskové zprávy bude nový čip BM1397 integrovaný do nejnovějších modelů Antminer S17 a T17. Kromě toho Bitmain tvrdí, že společnost vyvíjí nové zařízení, které by se měly dostat na trh již v blízké budoucnosti.

BM1397, který je součástí rozšiřujícího se portfolia čipů Bitmain, je navržen tak, aby přinesl lepší zkušenosti s těžbou. Za cíl má vytvořit nový trend v technologii ASIC čipů. Tímto krokem plníme náš závazek pokračovat ve vývoji vysokovýkonných počítačových čipů. Naše inovace umožňují komukoliv a kdekoliv zapojit se do těžebního procesu kryptoměn.


Podobné články z sekce Novinky