Webový prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem Brave navrhl nový systém Virtuální Soukromé Sítě (anglicky VPN), který by byl postaven na decentralizaci a kryptoměně, aby uživatelům poskytl přídavnou anonymitu.


Brave, skupina za tokenem BAT, navrhla vývoj plně decentralizované VPN (dVPN), která uživatelům umožní interakci online a zároveň zakryje jejich identitu. VPN obvykle fungují tak, že mění geografické umístění uživatele a vytvářejí soukromý síťový tunel, přes který je směrován webový provoz.


Někteří poskytovatelé VPN se však podíleli na prodeji uživatelských dat třetím stranám, což narušuje soukromí klientů. Brave proto předestírá řešení, kterým je vytvoření plně decentralizované soukromé sítě, která by byla poháněná kryptem. Společnost nazývá své řešení VPN⁰ a pro zachování anonymity uživatele bude využívat systém tzv. důkazů nulových znalostí (zero-knowledge proofs).


Podle výzkumného článku:

"VPN⁰ umožňuje přenosovým uzlům kontrolovat přenášený provoz, aniž by by bylo zjišťováno, jaký obsah obsahuje, pomocí nové aplikace důkazů nulové znalosti. Důkaz o nulové znalosti je kryptografická technika, která umožňuje poskytovateli prokázat ověřovateli, že určitý výrok je pravdivý, aniž by prozradil jakékoli informace kromě platnosti prohlášení."


Brave již navrhl integraci VPN⁰ do BitTorrentu za účelem vytvoření pseudo-vyhledávacího enginu pro uživatele, aby zde našli hostitele pro svůj přenos.


Jak ale mnoho uživatelů rychle upozornilo, plně decentralizovaná VPN by také umožnila hostování nedovoleného webového provozu. Bez zavedených příslušných pojistek by tedy hostování dVPN znamenalo pro klienty přílišné a neúměrné riziko.


Analytik dark webu a výzkumník bezpečnosti Chris Monteiro to řekl upřímně,

"Nikdo nepůjde do vězení proto, aby hájil Vaše právo na soukromí skrze Vaší 5 $ VPN."


Zdroj informací, zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky