Podle náměstka ředitele PBoC Mu Changchun byl úspěšně vyvinut po pěti letech výzkumu prototyp, který pracuje s blockchainovou architekturou. Jeho vyjádření, zveřejněné na China Finance 40 Forum, bylo publikováno místním zpravodajským serverem Shanghai Securities News 10. srpna. Mu řekl, že vydání digitální národní měny čistě na bázi architektury blockchainu by bylo obtížné dosáhnout v tak velké zemi jako Čína, protože maloobchod vyžaduje vysoký souběžný výkon.

Jejich digitální měna bude proto fungovat pomocí dvoustupňového operačního systému, který se zajistí „komplexní ekonomiku země s velkým územím a velkou populací“, s PBoC na vyšší úrovni a komerčními bankami na sekundární úrovni. Podle Mua to zlepší dostupnost, zvýší míru adopce u veřejnosti a podpoří inovace mezi komerčními subjekty.

Podle výkonné rady PBoC je tato digitální měna navržena tak, aby byla vhodná pro „nízkoobjemové maloobchodní vysokofrekvenční obchodní scénáře“ (čili běžné platby v obchodech v obrovském počtu).

Jak uvedl Cointelegraph 9. srpna, PBoC plánuje ve vydání své národní kryptoměny předstihnout Spojené Státy s Facebookovou Libru. I díky tomu, že američtí politici všemožné brzdí postup plánovaného „stablecoinu“ (kryptoměna s regulovanou/pevně danou hodnotou) této populární sociální sítě kvůli regulačním obavám.

I přes tuto pozitivní rétoriku však zůstává nejasné, kdy se čínská digitální měna skutečně spustí.


Podobné články z sekce Novinky