Možná se Vám někdy stalo, že na Vaši peněženku přiletělo několik malých "drobáků" bitcoinu. Tak malých, že jste tomu buď nepřipisovali žádný velký význam, nebo jste si toho vůbec nevšimli. Pravděpodobně omyl, řeknete si. Skutečnost je však jiná - s největší pravděpodobností jste se stali součástí podvodu, jehož cílem je snaha o prolomení soukromí majitele peněženky. Co je podstatou tohoto sofistikovaného podvodu?

Jak všichni víme, Bitcoin představuje otevřený a decentralizovaný systém, ve kterém si kdokoliv může vytvořit peněženku a využívat ji bez poskytnutí jakýchkoli osobních údajů jakékoliv centrální autoritě. Zároveň může kdokoli s připojením na internet sledovat každou jednu veřejnou adresu a všechny transakce s ní spojené (proto je samotná anonymita bitcoinu velmi diskutované téma v odborné veřejnosti). Tento mechanismus však přilákal i pozornost různých podvodníků či hackerů, který za pomoci malinkých transakcí (jejichž samotná výška je značně nižší než poplatek těžařům, tzv. fee) odeslaných na různé veřejné adresy sledují chování konkrétní adresy s cílem dostat se až k identitě samotného majitele. Jak?

Dust attack, volně přeložen do češtiny jako prašný útok, je transakce tak malá, že náklady s ní spojené (fee) mohou být několikanásobně vyšší než transakce samotná. Tím pádem není možné po obdržení takovéto mini transakce poslat ji z peněženky pryč samostatně, a na adrese "uvízne" až do momentu, kdy na tuto adresu nepřijde jiný, větší obnos a majitel je společně převede jinam. 
A tady se otevírá prostor pro aktivitu hackerů, kteří tyto pohyby obsahující "prach" sledují a za pomoci náročných analýz se snaží dostat až k identitě majitele - soukromé osoby či společnosti. Jak je známo, mnozí kryptoměnoví uživatelé častokrát drží část svého portfolia na burzách, kde je dnes již téměř vždy vyžadováno alespoň částečné ověření identity zákazníka. Pokud tedy z adresy, na kterou Vám byl zaslán "prach" převedete libovolnou výši bitcoinu, a hackerům se podaří prolomit databáze dané burzy, mohou se dopracovat až k samotnému majiteli a zneužít získané informace proti němu - a to buď za pomoci propracovaných phishingových útoků nebo kybernetického vydírání.

Avšak buďte v klidu, pomocí tohoto útoku se podvodník nemá jak dostat k Vašim prostředkům - jedná se čistě jen o snahu o prolomení Vašeho soukromí. Navíc, pokud si všimnete, že Vám takový "prach" na peněženku přišel, nejjednodušší je si dát pozor a z této adresy nic ven neprovádět. Takto nebudou mít hackeři dostatek dat na následné analýzy (jednoduše řečeno, dále se nedostanou). 

Zároveň se nemusíte bát, pokud nevlastníte obrovské množství kryptoměn - útočníkům jde převážně o velryby či velké společnosti, kteří vlastní značné procenta z celkového objemu coinů v oběhu. 

Pokud ale  používáte kryptoměny na protizákonné účely, toto může být při úspěšném dust attacku zneužito proti Vám. To ale věříme nebude případ našich klientů :-)

P.S. Pokud se Vám tato problematika zdá příliš komplikovaná, přikládáme k článku krátké video od Binance Academy, které Dust attack přehledně vysvětluje: https://youtu.be/_dPkAxRwvew


Váš tým VirtualProperty