Jedno z častých  a hodně diskutovaných témat poslední doby je "crypto custody" - nejnověji se otevřelo v souvislosti s velkým počtem žádostí o patřičné povolení k této činnosti od spousty německých bank v posledních dnech. Víte ale co tento termín vůbec znamená a co představuje?

"Custody" nemá u nás přesně odpovídající a naprosto stejně výstižný jednoslovný význam – nejblíže mu ale bude slovo "úschova". V překladu tento anglický termín ale znamená, mimo jiné, i "vazbu" (ve smyslu omezení svobody pohybu), "dohled" či "péči". Tato tři slova také náležitě dokreslují podstatu této služby. Každý její poskytovatel může a jistě i bude mít své specifické podmínky, nároky a pravidla pro ni, ale pokusíme se si obecně rozebrat ten základ.

Banka, či jiný institut, který Vám toto bude nabízet a umožňovat, bude držet Vaše kryptoměny za Vás a ponese riziko spojené se zabezpečením přístupu do peněženek. Toto jde ale ruku v ruce s tím, že Vy nebudete po dobu této úschovy mít k oněm prostředkům přístup a nebudete s nimi moci manipulovat. Pro porovnání se nabízí situace, kdy máte doma cihlu zlata – má pro Vás velkou cenu a pokud si netroufáte sami zajistit, aby byla v náležitém bezpečí, můžete si ji nechat uložit do trezoru v bance. Tam v bezpečí (či pojištěná) je, ale abyste ji mohli např. prodat, musíte si ji nejprve opět vyzvednout.

Jaké jsou výhody této služby?
Především je to ono bezpečí a ulevení od vlastní zodpovědnosti. Kdo chce "mít krypto", ale zároveň se neorientuje moc v IT oblasti, mohl by být pod konstantním stresem z toho, že sice drží kryptoměny ale zároveň neví, jestli je dostatečně zajistil před útokem hackera nebo zloděje. Nebo se může obávat, že zapomene a ztratí své privátní klíče či obnovovací seed a nikdy se už ke svému kryptu nedostane. Spousta lidí si v životě užívá dost stresu na to, aby si ho ještě takto dobrovolně přidávala, ale zároveň chtějí využívat investiční potenciál kryptoměn - a proto by mohli zvolit jejich uschování v bance jako ideální řešení pro ně.

A nevýhody? 
V první řadě je to jisté popírání principu kryptoměn. Jedna z jejich hlavních výhod je totiž právě fakt, že s nimi svobodně nakládáte a manipulujete jen a pouze Vy. Pokud je budete držet v bance (nebo jinde), tak je co do svobody užívání degradujete na stejnou úroveň, jakou mají fiat peníze – a to se vším všudy. Pokud Vám je uschovávající strana v budoucnosti z jakéhokoliv důvodu nevydá, můžete se jich sice právně domáhat a soudit, ale nic to nezmění na tom, že k nim ten přístup nemáte, dokud Vám to oni neumožní. Stejně tak pokud by daná instituce zkrachovala nebo ji někdo vytuneloval a s prostředky utekl, jste opět odkázání na stejný proces, jako kdyby Vám zpronevěřili fiat peníze.

A jedna otázka k zamyšlení:
Kryptoměnové odvětví se velmi rychle vyvíjí a s tím jde ruku v ruce časté upravování a (co si budeme povídat) zpřísňování AML – zákonů proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Nikdo v oboru pořádně neví co bude za rok nebo dva, natož za deset let. Lze zcela vyloučit riziko toho, že Vaše doklady a údaje o nabytí uloženého krypta pak nebudou dostačující, průkazné a v souladu s tehdejším AML, až si jej budete za delší dobu chtít vybrat?

Je tedy "custody" dobrá nebo špatná věc?
Na to jednoznačná odpověď není, záleží na tom co od toho čekáte. 
Pokud Vám jde jen o to pokusit se vydělat na investičním potenciálu, kryptoměny prostě někde nakoupit, čekat až cena vzroste a pak je prodat a naprosto věříte bankám a jejich postupům, poskytované bezpečí pro Vás skutečně může být vhodná volba. I tak ale doporučujeme nemít vše na jednom místě, u jednoho holdingu.
Pokud ale jsou pro Vás kryptoměny vyjádřením svobody a kroku stranou od zaběhnutého systému, který Vaši plnou důvěru nemá, doporučujeme spíše se vzdělávat v oblasti bezpečnosti, investovat do co nejbezpečnějších forem úschovy (HW peněženky či čistě mechanické fyzické formy záznamu údajů – tzv. cold wallet) a svou svobodu si uchovat. Toto není navádění k obcházení zákonů, ani v nejmenším, ale spíše pobídnutí k sebevzdělávání a přijmutí vlastní zodpovědnosti, které jsou se svobodu ruku v ruce. 

A jedno varování na závěr
Úschovu kryptoměn Vám může ponoukat prakticky kdokoliv, na internetu těch nabídek najdete spousty (velké množství z nich nějaké oprávnění a licence vůbec neřeší) – ale pozor! I hromada podvodníků se snaží apelovat právě na tu Vaši potřebu bezpečí a ohání se tím, že "já jsem přece veřejně dohledatelná osobnost a budeme mít smlouvu". Jistě, je to lepší než anonymní subjekt, ale ruku na srdce – nikdy se nestalo, že by nějaký veřejně známý člověk nebo podnikatel utekl s penězi co lidé vložili do jeho firmy nebo projektu? A co teprve když zjistí, že portfolio, které lidem uchovává, vzrostlo v hodnotě na stovky milionů nebo i miliardy a má ho pod svou kontrolou jen on, neobstavitelné bankami a státy. Vidíte to riziko? To je velké lákadlo – proto, pokud se skutečně nakonec rozhodnete do "custody" jít, udělejte to tedy už u pořádné velké a co nejsolidnější firmy, když tato bude mít slušné podmínky.


Váš tým
VirtualPropertyPodobné články z sekce Novinky