Společnost McAfee Labs, zabývající se kybernetickou bezpečností, vydala souhrnou zprávu o hrozbách za srpen 2019, která zmiňuje i zvýšení počtu cryptojackingových kampaní a ransomware útoků v prvním čtvrtletí 2019.


Pokud nevíte, co je cryptojacking, tak se jedná o využití vyšeho zařízení k těžbě kryptoměn bez vašeho souhlasu nebo i vědomí. Skrze skrytě nainstalovaný těžařský program využívá někdo Váš počítač, notebook, tablet či smartphone k těžbě kryptoměn, snižuje tak zařízení výrazně životnost a spotřebovává Vám více elektřiny (to se stává při zvýšení výkonu). Přitom je to on, kdo obdrží vytěžené kryptoměny – Vy, jako obět, tak nesete všechny negativní dopady těžby (často aniž o tom vůbec víte), zatímco on shrábne výsledek. Podle výše zmíněné zprávy z 28. srpna tento nešvar vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2019 o 29% a společnost McAfee Labs také objevila nové "rodiny" malwaru jak na systémech Microsoft Windows, tak i Apple zařízeních. U Windows to byl PsMiner, který těží Monero a využívá pro cíleného směrování zátěže příkaz PowerShell. Na uživatele Applu zase cílil malware s názvem CookieMiner. Tento kmen malwaru je údajně navržen tak, aby těžil kryptoměnu Koto (původem pravděpodobně z Japonska). Program ovšem kromě nezákonné těžby také ukradne uživatelské informace a data ze známých kryptoměnových stránek/služeb, jako jsou Binance, Bitstamp, Bittrex, Coinbase, MyEtherWallet či Poloniex.


Ransomware je pak druh škodlivého softwaru, který převezme kontrolu nad Vaším přístrojem a jeho daty. Přítup k němu Vám buď úplně zamkne, nebo znemožní manipulaci s nimi. Zločinec, který jej ovládá, po Vás následně žádá výkupné (anglicky "ransom"), jinak údaje buď zničí nebo ty citlivé naopak zveřejní/prodá. McAfee Labs oznámili, že právě tyto útoky typu ransomware se v prvním čtvrtletí roku 2019 zvýšily o neuvěřitelných 118%. Společnost také poznamenává, že v jedné z těchto "kampaní" byla použit kmen škodlivých kódů Ryuk – ten je využívána už od léta minulého roku a cílí na velké společnosti a korporace, což se nazývá "big game hunting" (hodně volně přeloženo "velký lov" nebo "lov velké kořisti").


Slyšet o této stinné stránce kryptoměn není nikdy pěkné, ale připomíná nám to, že máme dbát na bezpečnost a máme být zodpovědní. Nečekejte, až se i Vám něco podobného stane - své přístroje si řádně zabezpečte, nechoďte na nedůvěryhodné stránky a už vůbec neotvírejte přílohy a soubory z neznámých zdrojů.


Zdroj informací, zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky