Dnes tu máme jen tak něco na odlehčenou - zásadní zvrat a odhalení identity samotného tvůrce Bitcoinu! :)

Tedy to o sobě alespoň tvrdí Bilal Khalid, pakistánský rodák, který momentálně žije ve Spojeném Království, kde se přejmenoval na Jamese Caana - on sám ale prohlašuje, že jméno pod kterým bude navěky znám je Satoshi Nakamoto. Své odhalení a "comeback" prý zasvětil Stevu Jobsovi, velkému vizionáři, ke kterému vzhlížel s velkým respektem.

Od doby vzniku Bitcoinu se objevilo několik lidí, kteří se snažili titul tvůrce, průkopníka a zakladatele nového fenoménu kryptoměn přivlastnit. Patrně nejznámější a ve své snaze nejagresivnější z nich je australan Craig Steven Wright, hojně přezdívaný též "Faketoshi" (fake - anglicky falešný, podvržený). Přes veškerou snahu ale ani on nepřesvědčil komunitu o pravdivosti svého tvrzení, ba naopak se kolem jeho pokusů o prokázání objevuje mnoho kontroverzí i dokázaných "nepravd".

Jedna z příčin neúspěchu a zároveň hlavních důkazů o tom, že by někdo byl právě Satoshi Nakamoto, je prokázání se skrze nakládání s prostředky, které Satoshimu patří. Jedná se téměř o milion BTC  (980 000) v momentální hodnotě približně 10 miliard amerických dolarů. 

James Bilal Khalid Caan má k tomuto velmi kuriózní vysvětlení: svůj notebook, na jehož pevném disku měl uložené své "klíče" svěřil opravárenské firmě, jelikož se mu zdál moc pomalý. Věřil prý svému vysokému zabezpečení a šifrování a neměl tedy obavy, že by se kdokoliv k jeho údajům dostal. Jenže firma mu právě tento pevný disk v notebooku vyměnila za nový a on tak o vše nanávratně přišel. 

Tvrzení je to rozhodně originální, jen se mu těžko věří a komunitě kolem BTC je spíše pro smích. Každý alespoň trochu vzdělanější uživatel kryptoměn totiž ví, že své klíče (veřejné ale především ty privátní) si má bezpečně uložit a zálohovat pro případ neočekávaných událostí. Že by to tedy neudělal zrovna člověk, který celý tento systém měl vymyslet, to je opravdu velmi velmi (skutečně velmi) nepravděpodobné. Ovšem pokud šlo panu Khalidovi o levně získanou popularitu, tímto tvrzením jí bezpochyby dosáhl - jen ne možná toho jejího druhu, který chtěl.


Podobné články z sekce Novinky