Evropská centrální banka ( ECB ) uvedla, že kryptoměny nemají vliv na měnovou politiku nebo faktor v reálné ekonomice, uvedeno v květnové zprávě .
Ve zprávě nazvané „Crypto-Assets: Implikace pro finanční stabilitu, měnovou politiku a platby“ se ECB zabývá možným dopadem digitálních měn na ekonomický vývoj a měnovou politiku.

Banka výslovně uvádí, že tyto důsledky by mohly nastat, pokud by se kryptoměny staly důvěryhodnou náhradou hotovosti a vkladů, přičemž v současné době neplní funkce peněz.

Banka dále říká, že nasazení kryptoměn zůstává omezené, s malým počtem obchodníků připravených umožnit nákupy zboží a služeb v digitální měně, stejně jako ceny digitálních aktiv zůstanou volatilní.

ECB však poznamenává, že vývoj stablecoinů jejichž hodnota je vázána na fyzická aktiva, fiat měny nebo je stabilizován algoritmem - zaručuje neustálé monitorování, protože by se mohly stát méně volatilními, kdyby byly zajištěny rezervami centrálních bank .

A konečně banka argumentuje, že „absence jakékoli konkrétní instituce (např. Centrální banky nebo měnového orgánu), která chrání hodnotu kryptoaktiv, brání jejich použití jako formy peněz, neboť jejich volatilita:

a) brání jejich použití jako uchovateli hodnoty.
b) odrazuje od jejich využívání jako platebního prostředku.
c) ztěžuje jejich použití jako zúčtovací jednotku. “

Prezident ECB Mario Draghi v květnu řekl, že kryptoměny „nejsou ve svém subjektu dostatečně významné tak, že by mohly ovlivnit naše ekonomiky makroekonomickým způsobem,“ dodal:

„Kryptoměny a Bitcoin, nebo něco podobného, nejsou ve skutečnosti měnami - jsou to aktiva. Euro je euro - dnes, zítra, za měsíc - je to vždy euro. ECB stojí za eurem. Kdo je za kryptoměnami? Jsou to velmi, velmi riskantní aktiva. “

Guvernér francouzské banky Francois Villeroy de Galhau , který je v souladu se stanoviskem ECB k problematice stabilní pozice, uvedl , že banka pozorně sleduje vývoj společnosti stablecoinů. Villeroy se však rozhodl, že se bude snažit odlišit stabilní tokeny od tokenů obecně, nicméně tvrdí, že stabilní tokeny „jsou zcela odlišné od spekulativních aktiv, jako jsou bitcoiny , a jsou více slibné“.

Zdroj: Cointelegraph
Zdroj obrázku

Podobné články z sekce Novinky