Evropská kosmická agentura (ESA) udělila grant 60 000 EUR (66 400 $) na spuštění blockchainového startupu SpaceChain za účelem komerčního rozvoje jeho satelity zajišťované multi-sig peněženky.


Podle oznámení zveřejněného 18. září přichází nový grant z fondu ESA pro „odrazové aktivity“ (kick-start). Projekt SpaceChain, bude-li úspěšný, může také v budoucnu počítat s dalším financováním od Business Applications and Space Solutions (sekce obchodních aplikací a vesmírných řešení) agentury. Společnost SpaceChain od roku 2017 pracuje na budování open-source satelitní sítě založené na blockchainech a již vyvinula svůj operační systém s otevřeným zdrojovým kódem a otestovala funkčnost dvou uzlů (nodů) ve vesmíru.


Grant umožní startupu komerčně rozvíjet jeho multi-sig satelitní peněženku. Toto řešení je navrženo tak, aby podpořilo zabezpečení transakcí vyžadováním dvou ze tří soukromých klíčů k podpisu a dokončení transakcí. Jeden ze tří podpisů je poskytován satelitním uzlem - i když v případě selhání připojení lze k dokončení transakce použít dva pozemní podpisy.


Ve svém prohlášení spoluzakladatel a generální ředitel společnosti SpaceChain, Zee Zheng, zdůraznil zásadní význam zlepšování bezpečnosti decentralizovaných finančních řešení a poznamenal, že:


"Fintech průmysl v současné době trpí nízkou úrovní bezpečnosti ve vztahu k ukládání a přenosu digitální měny, což mu brání v dosažení stejné úrovně profesionality a důvěry jako tradiční bankovní odvětví."


Společnost SpaceChain bude údajně spolupracovat s organizací Deimos Space UK, opírajíc se o její odborné znalostí v letových systémech, pozemních segmentových systémech, povědomí o vesmírné situaci a satelitní navigaci.


Avšak myšlenka spuštění kryptoměnových družic a satelitů není zcela nová. Jejím průkopníkem bylo schéma BitSat od Jeffa Garzika již v roce 2014, i když projekt nakonec nedosáhl úspěchu. V únoru 2018 pak SpaceChain a Qtum společně spustili svůj první vesmírný uzel blockchain a v prosinci 2018 blockchainová společnost Blockstream rozšířila svou satelitní službu o vysílání bitcoinového (BTC) blockchainu na všechny hlavní pevninské masy Země.


Zdroj informací, zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky