Facebook to má našlápnuto v plné síle a dokonce konzultoval i s Ministerstvem Financí USA, anglickou centrální bankou a Wester Union. Kryptoměna bude kryta troma fiat měnami, takže vzniká nám na trhu hybrid.

Facebook, sociální mediální gigant, který vlastní WhatsApp a Instagram, dokončuje své plány na spuštění vlastní kryptoměny v příštím roce. Podle BBC se v roce 2020 zavede "GlobalCoin" a s testy se začne koncem tohoto roku.

Facebook se chce zaměřit na lidi bez přístupu k bankám čili "unbanked".
Po měsících spekulací o tom, kdy se spustí Facebook kryptoměna, nejnovější zprávy naznačují, že by to mohlo být dříve, než se očekávalo. Plány Facebooku pro digitální měnu, nazvané "Project Libra", byly poprvé oznámeny loni.

Podle zprávy z 24. května, BBC, je Bitcoinem inspirovaná kryptoměna, GlobalCoin, nastavena na testování do konce roku 2019. Digitální platební systém společnosti by měl být k dispozici v přibližně desítkách zemích do prvního čtvrtletí 2020.

GlobalCoin bude údajně vázán na koš mezinárodních měnových měn, včetně amerického dolaru, japonského jenu a eura. Tento krok by měl eliminovat volatilitu spojenou s kryptoměnami, a přiblížit se tak lidem.

Facebook údajně získal kapitál až 1 miliardu USD pro svůj stable coin. Podrobnější plány o GlobalCoin budou zveřejněny v létě, a podle BBC zakladatel společnosti Mark Zuckerberg už mluvil s Bank of England, Western Union a ministerstvem financí USA.

Ministerstvo financí USA také údajně informovalo Facebook o tom, jak se vypořádat s operativními a regulačními otázkami týkajícími se kryptoměn včetně toho, jak provádět proces kontroly totožnosti.

Zdá se, že nikdo se netěší na Facebook kryptoměnu.
Ambiciózní plány Facebooku však nebyly dobře přijaty. V květnu, americký senát a bankovní výbor mu napsal otevřený dopis. Výbor se v listu ptal, jak by fungovala kryptoměnová síť Facebook a jak bude společnost chránit údaje spotřebitelů.

Expert na Blockchain David Gerard řekl BBC, že spuštění GlobalCoinu umožní Facebooku získat přístup k údajům o výdajích, které by mohly být cennější než příjmy ze samotné kryptoměny.

Poznamenal však, že na sběr těchto údajů není třeba vytvářet samostatnou kryptoměnu. Místo toho řekl, že Facebook mohl vytvořit svou vlastní platební platformu podobnou platformě PayPal, která by umožnila uživatelům transferovat fiat i kryptoměny.

V únoru řekl Alex Stamos, bývalý šéf bezpečnosti na Facebooku, že Facebook bude čelit mimořádným výzvám při vytváření kryptoměny, které by mohly pro společnost znamenat katastrofu.

"Nenapadá mě jiný důležitější technologický projekt týkající se soukromí a bezpečnosti, jako je tento," řekl. Pokud by Facebook GlobalCoin měl být soukromým stabelcoinem, jeho vazby na šifrovanou službu posílání zpráv by z něj udělali hotspot na praní špinavých peněz.

Pokud však GlobalCoin neimplementuje pokročilé funkce ochrany osobních údajů, všechny tyto údaje v rukou Facebooku by mohly být bezprecedentním rizikem globálního soukromí.


Podobné články z sekce Novinky