Francouzský ministr financí Bruno Le Maire řekl, že Evropa by měla zvážit svou vlastní „veřejnou digitální měnu“, která by mohla soupeřit s Librou od Facebooku.


Na setkání ministrů financí EU v Helsinkách Le Maire novinářům řekl, že příští měsíc bude diskutovat o možné evropské veřejné digitální měně se svými evropskými kolegy. Rovněž zopakoval své obavy, že navrhovaný stablecoin Libra může představovat riziko pro spotřebitele, finanční stabilitu a dokonce i „suverenitu evropských států“. Le Maire zároveň s tím také vyzval Evropský blok, aby pokračoval ve své práci na snižování nákladů na mezistátní platby.


Jak poznamenává agentura Reuters, platby v reálném čase jsou v eurozóně k dispozici od roku 2017, ale tento systém využívá pouze přibližně polovina bank z celého bloku. Navíc je tento projekt v současné době z velké části realizován pouze pro platby vnitrostátní.


Kromě těchto návrhů Le Maire uvedl, že blok musí přehodnotit svůj přístup k regulaci kryptoměn na úrovni EU. Zopakoval i své výzvy k odmítnutí autorizace spuštění Libry v Evropské unii a vysvětloval, že současný stav limbu - v němž regulační orgány pokračují v neůstálé debatě o tom, zda regulovat kryptoměny jako cenné papíry, platební služby nebo měny - musí být vyřešen vytvořením a použitím společného robustního rámce.


Vzhledem k této právní nejistotě mluvčí Evropské komise údajně řekl agentuře Reuters, že „s veřejně dostupnými informacemi o Libře není v současné době možné říci, která přesná pravidla EU by se na ni měla aplikovat.“


Jak bylo oznámeno právě včera, Le Maire důrazně prohlásil, že přetrvávající nejasnosti týkající se tohoto projektu Facebooku znamenají, že „za těchto podmínek nemůžeme povolit vývoj Libry na evropské půdě.“ Již dříve řekl, že od Facebooku bude žádat záruky, že Libra nebude využitelná pro nezákonné činnosti a navrhovaný stablecoin charakterizoval jako „atribut suverenity států“.


Přestože mnoho regulačních a právních otázek je třeba ještě vyřešit, pátá směrnice EU o praní špinavých peněz - která vstoupila v platnost v červenci 2018 – už upravila právní rámec, pomocí kterého mohou finanční "hlídací psi" EU zmírňovat rizika praní peněz a financování terorismu v kryptoměnovém sektoru.


Zdroj informací, zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky