Google minulý měsíc zahýbal internetem, když se tvrdilo, že tento vyhledávací gigant postavil kvantový počítač schopný vyřešit dříve nemožné matematické výpočty – což by mohlo ohrozit i nezávislost bitcoinové sítě.


Podrobnosti o takzvané „kvantové nadřazenosti“ společnosti Google - což znamená, že dokáže vyřešit výpočty nemožné pro tradičních počítače - byly podle Financial Times zveřejněny na webových stránkách Nasa, následně však byly odstraněny.


Kvantová nadřazenost společnosti Google by mohla znamenat, že dokáže během 200 sekund dodat stejný objem výpočetního výkonu, který by silnému standartnímu počítači trval 10 000 let. To by potenciálně mohlo znamenat pro Bitcoin, který je postaven na šifrování, závažnou hrozbu. Bitcoiny, kryptografie a šifrování celkově totiž spoléhají na složité matematické problémy a ty tvoří onen základ důvěry v internet a digitální komunikaci. Dostatečně výkonný počítač, jako např. právě kvantový počítač Google, mohl tyto klasické rovnice vyřešit dostatečně rychle, aby "rozlouskl" nejen BTC, ale i šifrování, na kterém je postaven internet jako takový. Existují však jistá opatření, která tomuto mohou zabránit.


Kryptoměny lze aktualizovat pomocí kvantově odolné technologie“ řekl Charles Hayter, generální ředitel datových stránek o Bitcoinu a kryptoměnách, CryptoCompare. "Je to jen pokračování závodů ve zbrojení mezi luštiči a šifrovači."


Navíc to vypadá, že Google je stále ještě daleko od postavení takového kvantového počítače, který by mohl představovat skutečnou hrozbu ať už pro BTC nebo jiné šifrování.


Superpočítač Google má v současné době 53 qubitů,“ řekl Dragos Ilie, výzkumný pracovník v oblasti kvantového zpracování a šifrování v Imperial College London.


Qubity, neboli kvantové bity, jsou základní jednotkou kvantové informace, které využívají vlastnosti kvantového systému, jako je polarizace fotonu nebo spin elektronu, o kterých jako tradiční počítače ukládají a zpracovávají data jako série "jedniček a nul".


"Aby mohl mít jakýkoli účinek na BTC nebo většinu ostatních finančních systémů, bylo by potřeba alespoň zhruba 1500 qubitů a systém musí umožnit propletení všech z nich," řekl Ilie.


Google nemusí být tedy tak daleko, jak se myslelo, což potvrzují následné zprávy naznačující, že původní příspěvek byl z webu Nasa odstraněn, protože nebyl potvrzen.


Škálování kvantových počítačů je podle Ilie velkou výzvou. "Jak přidáváte další qubity, systém se stává stále nestabilnějším ... [ačkoli] vědci mohou vyzkoušet různé přístupy k řešení těchto problémů, takže možná existují způsoby, jak tyto problémy zmírnit, ale právě teď jsme docela daleko od prolomení Bitcoinu." Stručně řečeno: „Ještě své Bitcoiny neodepisujte,“ dodal.


Zdroj informací, zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky