V květnu 2020 dojde u Bitcoinu k dalšímu tzv. "halvingu", což je událost, která se opakuje každé čtyři roky (každých 210,000 bloků) a při níž se půlí odměna za vytěžení bloku – v tomto případě to bude z 12.5 BTC na 6.25 BTC. Tento dopředu stanovený systém postupně zpomaluje uvolňování nových mincí do oběhu a poslední Bitcoiny budou vytěženy v roce 2140.


Termín halvingu je vždy dopředu vyhlížen a s napětím očekáván, především díky dopadu na cenu a složení těžařské sítě. Právě těžaře zajímá pochopitelně nejvíce, jelikož jsou to oni, kdo najednou začnou dostávat pouze poloviční odměny, s čím souvisí určitá nejistota a přehodnocování výhodnosti chodu jejich farem a hal. To se pak odráží na tom, za kolik jsou vytěžené Bitcoiny ochotni prodat, aby se jim vyplatilo těžbu nadále provozovat, což může mít značný dopad na cenu a mít výrazný vliv na určování cenového "dna".


Obecně se ale od halvingu očekává i  nastartování dalšího nárůstu ceny. Je to především na základě minulých zkušeností. První halving proběhl 28. litopadu 2012 (odměna 50BTC se půlila na 25BTC) a rok po té dosáhl BTC svého ATH (all-time-high, prozatimní cenové maximum) v hodnotě 1000 USD za jednotku. Po druhém, který proběhl 9. července 2016 (25BTC → 12.5BTC), se cena za necelý rok a půl vyšplhala na další dosavadní ATH téměř 20 tisíc USD. Hodně lidí očekává tedy podobný vzorec i nyní a hodně predikcí (předpovědí vývoje ceny) se pohybuje kolem hodnoty 100,000 USD za jednotku během roku 2021.


Jak se cena bude ve skutečnosti vyvíjet samozřejmě nikdo přesně neví a predikce jsou pouze výsledky analýz, které jsou založené na zkušenostech a historii trhu, ne na jistotě - tento článek tedy prosím neberte jako jednoznačné investiční doporučení. Ovšem pokud jste rovněž názoru, že BTC do budoucna poroste, chcete být u toho a něco si do něj „přelít“, budeme samozřejmě moc rádi, pokud tak učiníte právě u nás na VirtualProperty :)


Odpočet do halvingu


Zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky