Pokud se v kryptosféře alespoň trochu pohybujete a četli jste už nějaké články nebo diskuze na internetu, jistě jste již zaznamenali pojmy jako hodlovat nebo hodler. Víte ale co to znamená? Možná i Vy jste, nebo teprve budete hodler! Nebojte se, to není urážka ani označení členství v nějaké sektě. Tak co to tedy je?


Odpověď je velmi jednoduchá a zkušenější angličtináři již patrně tuší. Hodl je jednoduše zkomolenina anglického slova "hold", které znamená "držet". Nic složitějšího za tím opravdu nehledejte. Původně se jednalo o překlep, který ale tak zlidověl a byl s oblibou dále citován a interpretován, že se z něj vyvinul obecně uznávaný a používaný slangový výraz.


Pokud provozujete hodl (neboli hodlujete, jste hodler), Vaše kryptoměny delší dobu držíte v klidu na svých peněženkách, neobchodujete s nimi a ani neplatíte. Klidně i roky je necháváte odpočívat a spát a nevšímáte si jich. Dva hlavní důvody pro toto chování jsou důvěra v hodnotu kryptoměny a důvěra v růst její ceny (což nemusí nutně znamenat vždy totéž).


Představte si, že člověk nakoupil 100 BTC v prosinci roku 2012 a od té doby je hodloval. Hodnota minci jím nakoupených celkem za zhruba 1300 USD na měla na začátku prosince 2015 už cenu přes 42 tisíc USD, v prosinci 2017 dokonce ohromujících 1 milion a 750 tisíc USD, loni před Vánoci spadla na zlomkových 330 tisíc a k dnešnímu dni je více více než 730 tisíc dolarů. Takový člověk si před sedmi lety např. nekoupil ojeté auto a o pět let později, i kdyby prodal jen čtvrtinu, mohl si pořídit např. dovolenkovou rezidenci ve Španělsku. Aby to nebylo ovšem jen takto růžové, naopak lidé, kteří nakoupili na konci roku 2017 kdy byl Bitcoin na svém dosavadním vrcholu, jsou od té doby co do přepočtu ve velmi značné ztrátě. I zde ale má co nabídnout hodl – opravdovou ztrátu by si totiž zajistili až tím, že by své BTC pod nákupní cenou (např. ve strachu nebo návalu zklamání) prodali. Dokud je ale drží, stále je tu ta možnost, že cena půjde zase nahoru a nákupní cenu nejen dorovnají, ale i značně předčí.


Hodlování se krom možnosti dlouhodobé pasivní investice stává i jakousi prestižní záležitostí a "odznakem" důvěry. Hodně zarytých kryptonadšenců alespoň část svého portfolia hodluje, jakožto výraz silné víry v budoucí růst tohoto odvětví a jsou na to patřičně hrdí. Jen pro zajímavost - podle nedávného tweetu uživatele @Rhythmtrader, který se zabývá mimo jiné i pravidelným přinášením novinek a zajímavostí, se více než 11,5 milionu BTC nepohnulo více než rok. To je přes 60% mincí v oběhu, které jsou hodlovány.


Vývoj ceny pochopitelně nikdo nezná (a kdo tvrdí že spolehlivě ano, na toho největší pozor), proto prosím ani tyto naše informace neberte jako jednoznačné investiční doporučení, abyste do toho vrazili všechny své úspory. To rozhodně ne, držte se stále pravidla, že investovat by měl člověk jen tolik, kolik si může dovolit ztratit a diverzifikujte své portfolio – nesázejte vše na jednu kartu.


Ale pokud Vás tato myšlenka zaujala, určitě zvolte pro hodl co nejbezpečnější možnou formu uložení. Nebojte se v těchto případech zainvestovat např. do hardwarových peněženek, mějte je uchované maximálně bezpečně a ne dvakrát, nýbrž hned třikrát tak bezpečně uložte obnovovací seed k nim. Protože je jen málo smutnějších věcí v kryptosvětě, než hodler co má miliony v tokenech, na které se už nikdy nedostane.


No a kde si kryptoměny pro svůj hodl nakoupit? To Vám snad nemusíme říkat ... :)S pozdravem

Váš tým VirtualPropertyzdroj obrázku


Podobné články z sekce Návody