Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg v rámci rozhovoru s profesorem Harvardu Jonathanem Zittrainom prohlásil, že blockchain technologie dává lidem jeho generace významnou necentralizovanou moc.

Zuckerberg přiznal, že ve Facebooku zvažují použití blockchainu na to, aby mohli mít uživatelé této sociální sítě kontrolu nad svými osobními údaji.
,,V podstatě si vezmete své informace, uložíte je do některého decentralizovaného systému a máte možnost se přihlásit, aniž byste potřebovali prostředníka, " nastínil možnou budoucnost nejen pro Facebook, ale i další sociální sítě, či jiné platformy, na kterých uživatelé vyplňují své osobní údaje.

Zuckerberg v rámci diskuse vyzdvihl plusy decentralizovaného systému, přičemž zdůraznil zejména to, že uživatelé mohou mít pomocí něj kontrolu nad svými údaji. No také dodal, že s tím souvisí i rizika. ,, Může dojít k většímu zneužití a jakékoli řešení by bylo mnohem složitější, než v případě centralizovaných systémů. "

Složitým tématem pro Facebook je řešení otázky, do jaké míry má vyhovět anonymitě a tedy soukromí uživatelů a v jaké míře je podstatné, aby zabraňoval nelegální činnosti. Zdůraznil, že Facebook směřuje k decentralizované struktuře i tím, že se soustředí na šifrování při zasílání zpráv. Upozorňuje však na to, že jeho firma musí zohlednit obecné ohrožení.

"Lidé oprávněně od nás očekávají, že uděláme vše, co je v našich silách, abychom zastavili teroristy při náboru lidí nebo zabránily zneužívání malých dětí," tvrdí Zuckerberg.

Facebook začátkem měsíce koupil společnost Chainspace, vůbec první blockchain startup, do kterého FB investoval. Chainspace se soustředil zejména na řešení problematiky škálovatelnosti bloků za pomoci smart kontraktů. Facebook však údajně investoval do této firmy ne z důvodu, že by měl v úmyslu podpořit její projekt, ale prostě chtěl, aby pro něj začali pracovat hlavní vývojáři Chainspace, jejichž považuje za významných odborníků v oblasti blockchain technologii.Podobné články z sekce Novinky