Jedna z hlavních výhod a důvodů zájmu o Bitcoin a jemu podobné kryptoměny je fakt, že umožňují skutečně plnou kontrolu uživatele nad svými prostředky. Ne každý si ale uvědomuje, jak toto funguje a že zdaleka ne vždy to platí. Hlavním faktorem je způsob uložení/správy a především pak tzv. privátní klíč. Platí zde naprosto jednoduchá poučka – své kryptoměny máte skutečně pod kontrolou pouze v případě, že pod ní máte svůj privátní klíč. Pokud tomu tak není, Vaše kontrola je jen iluze. A právě toto hodně uživatelů podceňuje, nebo ani neví.


Co je to tedy Privátní klíč (PK)? Jedná se o řetězec číslic a písmen, podobný jako u BTC adresy, ale zatímco ta je údaj veřejný (jelikož jej využíváte při placení – také se jí říká příhodně Veřejný klíč), tak privátní klíč byste neměli nikdy nikomu sdělovat a ukládat byste jej měli nanejvýše bezpečně. Jednak proto, aby se k němu nikdo nedostal, ale jednak i proto, abyste o něj nepřišli. Ten, kdo oba údaje (veřejný i privátní klíč) zná, může libovolně manipulovat s prostředky na dané adrese. Pokud ho tedy získá například zloděj či hacker a zná Vaši adresu, může pro něj být otázkou okamžiku, než si převede všechny Vaše prostředky tam uložené. Naopak pokud jej ztratíte Vy, ztratíte možnost manipulace a tím pádem jsou vaše kryptoměny navěky zamčené a Vy se k nim nedostanete. Adresu lze dohledat např. v blockchainu podle Vám známé transakce, ale privátní klíč tam nenajdete a nikdo Vám jej nemůže poskytnout.


A teď otázka k zamyšlení pro Vás – kde máte uložené své kryptoměny? Máte k nim privátní klíč? Např. podle nedávného výzkumu burzy Binance totiž více než 90% jejich VIP klientů využívá jejich platformu nejen pro obchodování, ale i pro uložení "nepracujících" prostředků. Přitom burza je ukázkovým příkladem, kdy PK nemáte k dispozici a své prostředky nekontrolujete (a to i když je to burza solidní a dobře propracovaná). Pokud by například došlo k hacku nebo jejímu vypnutí, jste odkázáni pouze na dobrou vůli (případně právní cestu vymáhání) provozovatelů, že Vám Vaše prostředky nahradí/vrátí. Stejné riziko podstupujete i u různých online peněženek, kde se přihlašujete pouze heslem, nebo peněženek účelových u různých investičních projektů - zde Váš privátní klíč také spravuje provozovatel.


A jak tedy Privátní klíč (potažmo kryptoměny) nejbezpečněji uchovávat? Rozhodně doporučujeme offline. Určitě jej nenechávejte někde v emailu, nebo v textovém souboru v cloudovém úložišti. I soubor v počítači stabilně připojenému k síti může znamenat riziko, zvláště pokud moc nedbáte na kybernetickou hygienu. Ale nespoléhejte na to, že zrovna Vás nikdo hackovat nebude. Vždy je bezpečnější uchovávat PK mimo síť a virtuální prostředí a existuje několik způsobů jak toto udělat.


Můžete využít např. hardwarové peněženky typu Trezor nebo Ledger (oboje můžete koupit i na známém online obchodě Alza za kryptoměny nebo fiat), které k počítači připojujete pouze během manipulace s prostředky a jinak je máte odpojené a bezpečně schované. Váš privátní klíč spravují v sobě a i v případě selhání je na základě recovery seedu (přesná kombinace slov) můžete obnovit. Tento seed je ovšem třeba také mimořádně dobře uložit a i se zařízením je třeba zacházet přiměřeně šetrně, aby Vám něco vydrželo. Pro dlouhodobé uchování zařízení i zálohu seedu existují také různé doplňkové možnosti – například nápaditý kit Bunkeroid pocházející ze Slovenska.


Další variantou je klasický papírek – u něj je třeba dbát na extrémně bezpečné uložení před zloději, ale například i před živly (pokud byste vyhořeli, papírek by v takové situaci jistě neobstál). I na toto existují vylepšení např. v podobě kovové upravitelné karty Cryptosteel a podobných, které přeci jen mají vyšší výdrž.


Třetí možností je soubor na jinak nepoužívaném flash disku, ukládaném bezpečně mimo připojení k síti. Toto ale spíše nedoporučujeme, jednak pro možné hardwarové selhání flashky, či i pro možnost případného sledujícího viru v počítači. Zatímco hardwarové peněženky používají špičkové šifrování, textový soubor je pro vir hledající a odesílající informace snadný cíl.


Bezpečnost opravdu není dobré brát na lehkou váhu. Jak k věci budete přistupovat Vy sami je čistě na Vás, každou možnost si ale řádně promyslete se všemi možnými důsledky a zvažte všechna pro i proti. Není v moci naší směnárny jakkoliv zjistit, zda k adrese, na kterou si necháváte u nás směněné prostředky posílat, máte či nemáte privátní klíče. V případě že ne a dojde k problémům (ať už jde o peněženku investičního produktu či online peněženku třetí strany apod.), nemáme my žádnou možnost, jak Vám k Vašim kryptoměnám dopomoci. Transakce potvrzené blockchainem se nedají stornovat ani nijak vracet a refundovat. Buďte proto prosím obezřetní a zodpovědní.


Je tedy dobré se zamyslet nad bezpečností svých prostředků a zda-li je opravdu pod kontrolou máte, nebo si to jen myslíte. Jak jste na tom Vy? Máte svůj privátní klíč dobře schovaný? A znáte ho jen Vy?Tento článek vznikl čistě z iniciativy týmu VirtualProperty, jelikož nám záleží na bezpečnosti prostředků našich klientů. Konkrétní zmiňované a linkované produkty a obchod nejsou v době psaní článku předmětem komerční spolupráce či placené propagace. Přijdou nám však  jako vhodná volba - sami je buď využíváme, nebo nám svým principem a zpracováním přijdou zajímavé a hodnotné. Nikdy bychom Vám v souvislosti s bezpečností nedoporučovali nic, co bychom se zdráhali využít my sami :)
Podobné články z sekce Návody