Společnost Microsoft staví platformu pro ověřování identity na blockchaine Bitcoinu. Využije technologii blockchainu na vytvoření systému důvěryhodné digitální online identity. Není to spuštění žádného tokenu nebo budování soukromého blockchainu ale místo toho je to postavené na Bitcoine. Asi není náhoda, proč si Microsoft vybral právě Bitcoin a jeho blockchain, který je najstabilnejší a nejbezpečnější.

Projekt ION, který byl oznámen 13. května 2019, je open source takže otevřený všem jako nástavba na Bitcoine a v praxi je to podobné Lightning network. Je to jako Bitcoin, ale pro osobní identitu na internetu.

Jde tu o to, aby se jména uživatelů staly zastaralými. Namísto přihlášení se na Facebook, e-mailu nebo jiné aplikace s uživatelským jménem mohou uživatelé použít digitální decentralizované ID (DID). Toto DID je podobné jako soukromý klíč při podepisování transakcí do sítě Bitcoin a dokazuje vlastnictví.

Chcete-li vytvořit ID, uživatel zabalí veřejný klíč do dokumentu na vytvoření DID v síti ION, podepíše tento vstup svým soukromým klíčem a odešle jej do uzlu v síti. Tento uzel ION potom archivuje metadata (bez přístupu k samotným údajům) jako dokument DID pro ostatní uzly, na které se odkazuje.

Pokaždé, když uživatel aktualizuje svůj stav DID - vytvořením sub-ID nebo aktualizací metadat, příslušný uzel aktualizuje tyto změny v dokumentu DID. A vždy, když je dávka ukotvena na blockchaine, každý ION uzel, který neustále monitoruje blockchain, identifikuje hash jako původ z ION sítě.

"Na rozdíl od peněz nemají decentralizované identifikátory stejný problém dvojího použití (double spend)," řekl zdroj Bitcoin Magazine. "Vše, co potřebujeme, je chronologie."

Tato chronologie je klíčem k tomu, aby vlastníci DID dokázali, že k nim patří nejaktuálnější stav digitální identity. V praxi by to fungovalo takto: Při odesílání DID ověřovateli by tato strana vyzvala uživatele, aby vyřešil stav této identity s příslušným dokumentem DID v síti, aby dokázal vlastnictví. Toto je možné provést pouze pomocí tajné hodnoty, která byla přidělena vlastníkovi DID, když je identita hashovaná na blockchaine a pouze vlastník může vyřešit nebo aktualizovat stav DID pomocí této hodnoty.

Uživatelé mohou v rámci těchto režimů vytvořit různé identity pro libovolný počet případů použití. Je možné to využít například pro ověření identity na věrnostní programy členství v hotelech a leteckých společnostech a je zde také nespočet případů použití k přihlášení do online služeb. Zdroj zdůraznil, že zatímco Microsoft vyvíjí tuto technologii, je ale open source a každý může spouštět uzel.

Kromě toho, počítačová společnost nebude účtovat poplatek za službu. Podle sdělení, několik společností prokázalo časný zájem o spuštění ION uzlů, včetně bezpečnostní firmy Casa, datového centra Equinix a internet security společnosti CloudFlare.

Zdroj: Bitcoinmagazine
Zdroj obrázku

Podobné články z sekce Novinky