Nezisková organizace Nadace za lidská práva (Human Rights Foundation – HRF) ve svém článku z 20. listopadu analyzovala cenzuru a úroveň a možnosti soukromí u stablecoinů (mincí s garantovanou hodnotou).


Podle této zprávy v jejich prospěch mluví např. extrémní výkyvy u takzvaných privacy coinů (tokenů zaměřených na soukromí a anonymitu, nemají však garantovanou hodnotu), kde u některých během tohoto roku došlo k týdenním ztrátám kurzu i o více než třetinu ceny. To podporuje atraktivitu právě "stablů" a to zvláště v zemích s hyper-inflační ekonomikou, jelikož nabízejí výhodu stability amerického dolaru, ovšem s "demokratickým přístupem k ní".


HRF dále tvrdí, že takovéto stable-tokeny mají potenciál osvobodit občany od škodlivých dopadů spojených s vládou drženým a kontrolovaným kapitálem, centralizovaným dohledem zpracovatelů digitálních plateb či zásahy bank i nebankovních prostředníků.


Ovšem navzdory všem těmto výhodám, za opravdu klíčový (i když podhodnocovaný) aspekt považuje HRF odolnost proti cenzuře a důraz na soukromí.


V porovnáním s fiat měnami mohou být všechny stablecoiny drženy i zasílány pseudo-anonymně díky souboru veřejného a privátního klíče, tudíž jsou mnohem více odolné proti cenzuře či možnosti zabavení státní autoritou. Jenže nejeden emitent (ten, kdo stablecoiny vydává a spravuje) zároveň může sám svévolně zmrazit prostředky na určité adrese, což je to sice výhoda např. v případě hacku, ale silná nevýhoda pro plnou kontrolu nad prostředky.


Co se soukromí uživatele týče - už z principu veřejného blockchainu je možné provádět rozsáhlé retrospektivní kontroly podle adres a transakcí a proto je naprosto kriticky nutné mít k dispozici adekvátní nástroje pro ochranu soukromí. Avšak podle HSR je právě v tomto většina stablecoinů "extrémně nevýrazná".


Otázkou tedy je, co konkrétně si každý uživatel od kryptoměn (ať už stable nebo ne) slibuje a co od nich vyžaduje. Často je totiž výrazná výhoda vyvažována i znatelnou nevýhodou a je třeba být uvážlivý a vybírat své digitální investice pečlivě a informovaně.


Odkaz na článek HRF (v angličtině)

Zdroj informací

Zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky