Let's try to protect everything that's important to us. 

Nick Szabo

O tom, kdo stojí za nejslavnějším jménem z krypto-světa, Satoshi Nakamoto, se vedou dlouhé laické i odborné diskuse, které budou zřejmě pokračovat až do doby, kdy se sám Nakamoto nerozhodne odhalit svoji identitu. Do té doby můžeme jen házet tipy na to, kdo tímto záhadným mužem (nebo dokonce ženou?) ve skutečnosti je. Dnes si představíme jednoho z adeptů na tento titul, kterého podpořil i Elon Musk jako možného Satoshi Nakamoto. Řeč je o Nicku Szabovi, známému počítačovému vědci a kryptografovi, který založil BitGold a vymyslel termín „smart contracts“. O koho se tedy jedná? V dnešním článku Vám nabízíme ty nejdůležitější informace o Nicku Szabovi.

Nick Szabo ukončil v roce 1989 studium na univerzitě ve Washingtonu a získal titul z informatiky. Později získal právnický titul na Právnické fakultě Univerzity George Washingtona. Za jeho pokračující práci na akademické půdě mu Universidad Francisco Marroquín udělila čestnou profesuru.

Jeho nejstarší známé dílo pochází z roku 1995 a je opravdu působivé. Tehdy na jednoduchém webu začal mluvit o smart kontraktech, přičemž tento slovní úvod pojmenoval jako Smart Contracts Glossary. Potom v roce 1996 zašel ještě dále s vydáním práce Smart Contracts: Building Blocks for Digital Markets. Tato práce položila počáteční základy fungování inteligentních smluv na digitálních platformách.

Jeho cílem bylo přinést to, co nazývá „vysoce vyvinuté“ praktiky smluvního práva a praxe, do návrhu protokolů elektronického obchodu mezi neznámými lidmi na internetu. Vzhledem k nezaměnitelné podobnosti mezi jeho nápady a koncepčním vývojem Bitcoinu se někteří internetoví detektivové domnívají, že by Nick Szabo mohl být ve skutečnosti Satoshi Nakamoto. Ať už je to pravda nebo ne, jeho myšlenky a profesionální nápady představují součást jeho brilantních a značně pokročilých příspěvků tehdejší doby. To dokazuje mimo jiné i fakt, že smart kontrakty byly teprve v roce 2013, po vytvoření Etherea, aplikovány do reálné praxe.

Další milník v jeho životě nastal v roce 1998, kdy Szabo vytvořil BitGold. Projekt sice nebyl nikdy úplně dokončen, ale přesto ho mnozí považují za předchůdce Bitcoinu. Szabo uvedl, že inspirací pro BitGold bylo řešení neefektivnosti, kterou viděl v tradičním finančním systému. BitGold popsal jako „protokol, pomocí kterého by se daly vytvářet nefalšovatelné bity s minimální závislostí na důvěryhodných třetích stranách.“ Myšlenka až podezřele podobná tomu, co dnes známe zejména ve spojitosti s fungováním Bitcoinu. Náhoda? 

Jeho vášeň pro výzkum ho přivedla k publikování velkého množství odborné literatury. Jeho články, eseje a návody na různá témata jsou poutavá a ve značné míře i průlomová, přičemž nejvýznamnější z jeho výzkumů jsou články o již zmiňovaném BitGoldu či smart kontraktech, jeho vědecký zájem se však dotýká i přímo kryptografie, blockchainu a bitcoinu. Kromě toho Szabo dokonce cestuje po světě a přednáší o fenoménu kryptoměn.

Když v roce 2009 spatřil Bitcoin světlo světa, Nick Szabo byl na to připraven. Spolu s některými významnými jmény jako například Hal Finney či Craig Wright, patřil mezi první, kteří se postavili za blockchain Bitcoinu. Této myšlenky se chopil téměř okamžitě. Časem však začaly přibývat spekulace o tom, jestli náhodou sám Szabo nestojí za vytvořením digitálního zlata, což však Szabo opakovaně popřel. Vedou se o tom jen spekulace, kterým mimo jiné nahrává i fakt, že o jeho soukromí se moc neví – kromě dohledání jeho maďarského původu nevíme, zda je nebo byl ženatý, jestli má nějaké děti, kde žije a jak žije, což ovšem samozřejmě nemusí reálné nic znamenat. Pokud se k tomu ale přidají i další spekulace…

V roce 2014 Centrum forenzní lingvistiky na Aston University provedlo lingvistickou studii o bílé knize Bitcoinu, aby určilo identitu Satoshi Nakamota. Skupina dospěla k závěru, že Nick Szabo může být skutečným Nakamotem, a to zejména na základě jazykových podobností. Porovnávali dostupná díla vydaná Szabem spolu s písemným projevem Satoshi Nakamota, a zhodnotili, že je možné dohledat mnohé podobnosti.

Kromě toho, jednou z nich bylo i to, že bílá kniha byla navržena pomocí Latexu, platformy dokumentů s otevřeným zdrojovým kódem – Szabo používá Latex i pro své veřejné publikace. Velké množství frází, které při popisu fungování Bitcoinu použil Nakamoto, se nachází také v Szaboových spisech. Szabo však úpěnlivě vyvrací tvrzení, že by mohl být samotným otcem Bitcoinu a nechává tak svět v nejistotě.

Co si myslíte vy, může něco být na této konspiraci? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o názor v komentářích. 


Vaše VP

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5