V naší další krátké minisérii si připomeneme skrze krátké "medailonky" významné osobnosti kryptoměnové sféry. A není nikdo vhodnější jako pověstné číslo 1, než samotný tvůrce BTC a duchovní otec celého tohoto fenoménu, Satoshi Nakamoto.

Narodil se v malé farmářské vesničce na ostrově Šikoků během noci z 5. na 6. května roku 1964 do rodiny pastevce a švadleny. Jeho dětství bylo nuzné a poznamenané nezájmem autorit o rozvoj moderních infrastruktur v regionu a proto se zapřisáhl, že .... ne, pochopitelně si děláme srandu. Nikdo neví, kdo byl nebo je Satoshi Nakamoto. Ani zda je to jen jedna konkrétní osoba, nebo pseudonym pro spolupracující skupinu. A v konečném důsledku to není ani ta nejpodstatnější informace.

Více než jeho "bio" je důležité, co tato "entita" přinesla a dokázala. Na přelomu roku 2008 a 2009 nejprve představil myšlenku kryptoměny Bitcoin a poté uvedl prakticky do provozu jeho platební síť. Nabídl tak alternativu k bankovnímu systému, která je zcela v rukách lidí, jimž finance patří. Vlastní kontrola a vlastní zodpovědnost. Tento počin odstartoval novou éru a dá se říci i celé nové odvětví lidského snažení, tvorby a zájmu. Na základě jeho práce začaly vznikat (a následně často i zanikat) další projekty a pokusy vytvořit něco jiného a vhodnějšího, nebo i podobného a lepšího. Bitcoin zatím ale zůstává stále "králem" a Satoshi Nakamoto jeho geniálním a vzývaným tvůrcem.

Konkrétní totožnost byla v průběhu času přisuzována různým lidem, někteří si ji pak snažili přisvojit i sami. V souvislosti s tímto pseudonymem jste tak mohli slyšet například jména Hal Finney, Gavin Andersen, Dorian Nakamoto, Nick Szabo nebo Dave Kleinman. Zvláštní místo na tomto seznamu má australan Craig Wright (téže přezdívaný "Faketoshi"), který se úporně snaží celý svět přesvědčit, že tímto tvůrcem Bitcoinu je právě on. Jeho protichůdné výroky a neschopnost jakkoliv věrohodně to prokázat (naopak mu bylo dokázáno několik lží a nepravd za tímto účelem) však jsou kryptoměnové komunitě spíše pro smích. Plejádu "Nakamotů" pak může doplnit, a Váš úsměv na tváři vykouzlit, například Bilal Khalid, o jehož pokusu a 5 minutách slávy jsme psali zde.

A co si myslíte Vy? Kdo je ve skutečnosti tvůrcem BTC? A je vůbec důležité či dobré jeho totožnost znát? Budeme rádi, když se s námi podělíte o Váš názor :)


Váš tým VirtualPropertyPodobné články z sekce Kryptoměny