V tomto článku jsme se snažili osvětlit základní dopad podvodů (jinak řečeno scamů) na kryptoměnový trh a jedním z oněch faktorů je narušení důvěry uživatelů. Kryptoměny (bohužel) zatím nejsou tak masivně rozšířené, aby se jejich základy a princip fungování dali považovat za obecnou znalost. Samozřejmě, že existují místa pro osvětu a informační portály a to i tady u nás v Česku a na Slovensku, ale stále se spousta lidí o kryptu dozvídá až v případě opravdu velké medializace na "mainstream" platformách a informačních webech. A nebo v horším případě je jejich první zkušenost rovnou účast v nějakém takovém podvodu. Čím větší onen podvod pak je a čím déle se táhne a lidi obírá, tím více znechucení jeho uživatelé a oběti jsou a od celého odvětví je to odrazuje, často i nadobro.


Prevence je zde opravdu těžká, bez celosvětové osvěty se nedá spolehnout na obecnou informovanost a proto je dobré, aby se každý jeden z nás, který zná alespoň základy, se pokusil je (pochopitelně nenásilnou formou :) ) předávat dále. Prohoďte pár slov se svými přáteli či kolegy při vhodné příležitosti, nestyďte se. Nemusíte je přesvědčovat aby se intenzivně zajímali nebo něco přímo nakoupili, jen je mezi řečí krátce informujte. Vyzdvihněte jeden klad a varujte před jedním záporem v pár větách a i tím můžete lidem zachránit velké peníze. Opravdu je to takto snadné.


Naprostá neinformovanost totiž nahrává podvodníkům neboli scammerům, kteří si na ní staví svou živnost. Věci, které Vaši přátelé mohou odhalit jako podvod v běžném světě, je mohou zastihnout i v kryptu a navíc nepřipravené. Uvidí reklamu na práci z domu či investiční příležitost, kde je autor projektu zahltí hromadou údajů o úžasném světě svobody a obrovských výdělků. Naservíruje jim ta fakta, která se mu hodí a o záporech pomlčí. Normálně, kdyby se to týkalo oblasti kterou znají, by prokoukli o co jde a zaznamenali nesrovnalosti. Zde ale mohou tápat a mohou uvěřit, protože nemají možnost srovnání a nedokáží si sami uvést věci do dostatečného kontextu.


Nejznámějšími schématy podvodů jsou Pyramida (též nazývána Letadlo) a Ponzi. Pojďme si o nich říci alespoň základy:


Pyramida a Letadlo jsou jedna a ta samá věc, synonyma. Staví na principu (a často se tak označují) MLM – Multi Level Marketingu, který využívá své uživatele aby dále rostl. Lidé přivádí další lidi, za ně mají různé odměny či vyšší procenta ze zisku. Určitě jste o tom slyšeli, nebo i viděli různé projekty slibující ohromné zisky ve stylu: "přivedete pouze pět dalších lidí a posunete se o úroveň výše, váš zisk stoupne o dalších neuvěřitelných 20% a když ti Vaši lidé přivedou každý dalších 5 lidí, stoupne to jim o 20% a Vám o dalších 15%" a tak podobně. Na rozdíl od seriózních MLM se ale v Pyramidě neodehrává žádný obchod, skupinové investice ani nic podobného, co by peníze a zisk skutečně generovalo. O tomto se při prezentacích samozřejmě lže, protože kdo by šel do takové věci, kdyby věděl že to je podvod a je jen otázka času, než to zkrachuje? Jednoduše se odměny vyplácí z vkladů nově příchozích a tento systém funguje do doby, kdy tyto nově příchozí zisky převažují výdaje. Jakmile toto přestane platit, provozovatel podvodu zmizí i se všemi prostředky co zbyly.


Ponziho schéma, neboli Ponzi, je pojmenované po Charlesovi Ponzi , který díky němu ve dvacátých letech minulého století obral své oběti o 20 milionů dolarů (což je hodně i dnes, natož při tehdejší hodnotě USD). Toto schéma je podobné, ale oproti pyramidě/letadlu je "ploché" a maskuje se nejčastěji za investorský projekt. Všichni účastníci platí přímo zakladateli a MLM struktura tu nefunguje, nebo je velmi upozaděná. Stejně jako u pyramidy se zisky ale vyplácí z nových vkladů a jakmile se více lidem vydává, než se od nich vybírá, provozovatel opět mizí.


K těmto modelům pak existují různé modifikace a podvodníci provádí různé úpravy a rozšíření, které mají jejich prokouknutí lidem znesnadnit. 


Zásadní otázka samozřejmě je, jak poznat, zda je projekt v pořádku (jinak řečeno "legit") a nebo se jedná o podvod? Není to tak snadné a rozhodně se vždy vyplácí striktně dodržovat základní pravidla investování, pokud existuje sebemenší troška podezření. A ta existuje vždycky. Zkušenější scammeři a dobře propracované podvody vždy míchají pravdu a lži a šikovně bagatelizují, nebo zcela obcházejí možná rizika. Umí pracovat s lidskou psychologií a působit na ni tak, abyste udělali přesně to co chtějí a přitom si ještě mysleli, že se jedná o Váš nápad a myšlenky, které Vás k tomu dovedli. Existují ale podezřelé faktory, jinak řečeno "red flagy" (z angličtiny "červená vlajka" – značící nebezpečí). Jejich základní seznam si pro Vás připravíme na příště.


Zdroj obrázku


Podobné články z sekce Návody