Ruský státní plynárenský gigant Gazprom by mohl brzy začít používat blockchain k provádění a monitorování obchodních smluv.

Generální ředitel firmy Alexey Miller oznámil tuto zprávu na setkání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem ve středu a řekl, že Gazprom je nyní "připraven k zahájení realizace procesu" digitalizace dodávek plynu pomocí technologie distribuovaných účetních knih.

Miller vysvětlil, že vedle státem vlastněném Gazprombank (dceřiná společnost Gazpromu a třetí největší ruská banka) "jsme vyvinuli prototyp technologické platformy na automatizaci procesu uzavírání, sledování a provádění smluv. Tento systém také zajišťuje automatickou arbitráž a výpočet plateb za plyn. "

Systém je přístupný všem stranám zapojeným do procesu a je "plně chráněn" před neoprávněnou manipulací a neoprávněnými změnami.

Gazprom bude zpočátku na implementaci automatizovaných procesů založených na technologii blockchain spolupracovat s "velkými" průmyslovými spotřebiteli.

Premiér byl ve své odpovědi pozitivní a řekl, že technologie blockchain má "slibnou" budoucnost v ruském hospodářství, jakož i v aktivitách společností jako Gazprom.

Gazprom s technologií blockchain experimentuje dlouhodobě. V létě minulého roku zavedla jejich letecká dceřiná společnost Gazpromneft-Aero technologii blockchain a inteligentní smlouvy na automatizaci procesů plánování a účetnictví v dodávkách paliva.

Další dceřiná společnost, Gazprom Nefta, třetí největší producent ropy v Rusku, začala v únoru 2018 testovat blockchain, aby zlepšila řízení logistiky a zakázek. O dva měsíce později Gazprombank uvedla, že zvažuje umožnit svým bohatým klientům obchodování s kryptoměnami, ačkoli v té době nebyly poskytnuty žádné konkrétní podrobnosti.


Podobné články z sekce Novinky