Bývalá viceprezidentka pro platby ve společnosti Starbucks Maria Smithová slíbila, že Starbucks bude hrát "klíčovou roli při vývoji praktických, důvěryhodných a regulovaných aplikací pro spotřebitele", aby mohli za kávu platit Bitcoinem. Avšak daňové předpisy ve Spojených státech stále blokují cestu ke splnění tohoto slibu.

Přijímání Bitcoinu znamená horu papírování
V současné době Internal Revenue Service (IRS) považuje Bitcoin a jiné kryptoměny za majetek. Na daňové účely se BTC považuje za majetek, což znamená vznik kapitálového zisku s každou transakcí, bez ohledu na částku, se kterou se obchoduje. Takže všechny bitcoinové transakce, ať už jde o koupi luxusní jachty, Lamborghini nebo šálek kávy Starbucks, jsou zdaněny jako kapitálové aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy a komodity. V důsledku toho se přijetí bitcoinu může rychle stát z hlediska záznamů noční můrou.

Přestože se advokátní skupiny jako CoinCenter snaží prosadit výjimku z tohoto zákona, Starbucks nečeká na kongres. Jejich partnerství s Bakkt, krypto burzou podporovanou NYSE, je toho důkazem.

V srpnu 2018, Bakkt a Starbucks uzavřeli dohodu spolu s Microsoftem a Boston Consulting Group (BCG), která by údajně umožnila držitelem Bitcoinu utratit své krypto v Starbucks kavárnách. Nadšenci tento krok označili za "obrovské vítězství pro mainstreamovou adopci".

Vývoj, který uveřejnil The Block Crypto, nyní odhaluje, že kavárnový řetězec bude opravdu akceptovat krypto platby prostřednictvím služeb BTC-USD společnosti Bakkt. Starbucks bude zaměňovat Bitcoin v době nákupu a nikdy nebude krypto držet.

Bohužel, již uvedené daňové překážky mohou stále všemu zabránit. Jak uvedla IRS, při každé výměně kapitálových aktiv je třeba porovnat tržní hodnotu majetku s tržní hodnotou majetku v době zdanění. V důsledku neslavné volatility Bitcoinu by tyto dvě hodnoty mohly být výrazně odlišné.
V příspěvku na Reddite z května 2018 americký uživatel uvedl, že dluží IRS 50 000 dolarů po koupi osmi Bitcoinů po 7 200 dolarů, které později prodal za 120 000 dolarů a následně za to nakoupil altcoiny. Napsal:

"Nevěděl jsem to tehdy, ale vypadá to, že dlužím daň z příjmu z těch obchodů, celkem přibližně 50 000 dolarů, pokud spočítám státní a federální. Ale kvůli poklesu, který nastal v poslední době, mám jen přibližně 30 000 dolarů pokud spočítám altcoiny. "

Jedna káva pravděpodobně nebude mít stejné důsledky, ale zdůrazňuje to některé závažné nedostatky ve způsobech, jakými je Bitcoin daněný ve Spojených státech.

Staré pravidla a nové peníze
Krypto advokátní skupina CoinCenter si uvědomuje tyto problémy od chvíle, kdy IRS oznámila danění Bitcoinu v roce 2014. Od té doby se snaží o opětovné zvážení.

V lednu 2017 Peter van Valkenburgh vysvětloval, že úspěch internetu "vděčí z velké části za svou existenci dvěma zákonem schváleným Kongresem koncem devadesátých let: Communications Decency Act (CDA) a Digital Millennium Copyright Act (DMCA)."

Přijetí těchto dvou zákonů usnadnilo občanům a podnikatelům vybudovat to, čím je internet dnes. A pokud mají lidé pravdu, když přirovnávají krypto k internetu, pak Valkenburgh vyzývá regulační orgány, aby nadále pomáhaly vytvářet podobný prostor i pro Bitcoin.

V jiném příspěvku z CoinCenter uvedl Jerry Brito možné řešení problému zdanění krypta. Píše, že i když daně z kapitálových výnosů, jako jsou ty, které momentálně platí pro danění Bitcoinu, jsou mnohem nižší než tradiční daně z příjmů, jsou nepoužitelné v případě malých nákupů, jako je koupě kávy.

Brito navrhuje výjimku ze současných daní, která by brala kryptoměny více než zahraniční měny, než majetek. Ačkoli to není nejlepší možnost, protože "bychom ztratili příznivou daň z kapitálových zisků při transakcích nad 200 dolarů, protože zisk z cizích měn by byl daněný jako běžný příjem", mělo by to příznivý účinek ve smyslu vyvíjení tlaku na zahraniční vlády, aby uznaly Bitcoin jako zákonné platidlo.

Navíc forex transakce nižší než 200 EUR nemusí být hlášeny IRS. V kontextu nedávných novinek od Starbucks se to zdá být ideální situací na podpoření každodenních plateb kryptoměnami.

Ačkoliv se může zdát vzrušující mít na své straně velkou firmu, jakou je Starbucks, pro průmysl to má jen malý význam, dokud členové kongresu nepřijmou potřebné daňové úpravy.


Podobné články z sekce Novinky