V současné době největší a nejznámější "stablecoin" Tether (USDT) je na burzách oblíbená "polovina páru" pro nejednoho tradera. A to i navzdory známému skandálu zahrnujícímu Bitfinex a 850 milionů dolarů.  

Nyní se firma stojící Tetherem rozhodla pro poměrně kontroverzní spolupráci s Chainalysis v rámci jejich KYT (Know Your Transaction), která má podpořit sílu jejich AML protokolů. V praxi to znamená mnohem rozsáhlejší (prakticky kompletní) a efektivnější sledování transakcí, které mohou mít dopad na finanční soukromí uživatelů a přiblížení pod mikroskop těch obchodníků, kteří tento stable na burzách využívají ke své činnosti. Ačkoliv zástupci Tetheru tvrdí, že jejich posilování AML nebude za cenu odhalování důležitých klientských informací, lze si jen těžko představit, že by toto byla pravda. Už jen proto, že každý považuje za důležité něco jiného a například sledovat kompletní obchodní účetnictví rozhodně není něco, co by se dalo označit za nepodstatné a soukromí neovlivňující.

Anti-Money Laundering (zákony proti praní špinavých peněz a financování terorismu) jsou stále probírané a diskutované téma a regulátoři se netají tím, že chtějí získávat větší kontrolu nad možnostmi sledování transakcí – ideálně do bodu, kdy pro ně budou transakce i jejich uživatel stejně transparentní, jako v bankovním rámci. A ačkoliv AML samozřejmě má svůj smysl, například pro bránění podvodům a trestné činnosti, tak kryptokomunitě jsou často tyto snahy a tlaky proti srsti, protože jí upírají tu svobodu a soukromí, které jsou pro ně na kryptoměnách to zajímavé a vyhovující. Na jedné straně se nabízí filozofická otázka – kde končí nutné zlo a začíná nadměrné vměšování? Na druhé straně je tu pak fakt, že je plně v kompetenci jednotlivých států a jejich orgánů uzpůsobovat a určovat tyto věci na svém území. Země Evropské Unie očekávají v následujících měsících rovněž novou směrnici (AMLD5), jejíž znění a především implementace do zákonů jednotlivých členských států může také výrazně ovlivnit situaci v ČR a SR. Té se pochopitelně následně budou muset podřídit všechny směnárny, burzy a další kryptocelky fungující na našem území. 

Nezbývá než doufat, že našim zákonodárcům půjde opravdu o ochranu zájmů a prostředků klienta a obyčejného člověka a nepovedou to cestou co největšího potlačení a kontroly místního kryptotrhu. To by sice v konečném důsledku asi znamenalo výrazné prořídnutí řad zdejších poskytovatelů, což by ale mělo pramalý význam a dopad na ochranu uživatelů. Podvodníci by prostě své triky na naše občany začali zkoušet přes zahraniční subjekty a podvedený by pak měl jen ještě menší šanci, že se domůže spravedlnosti. Zde je třeba si uvědomit a přijmout fakt, že žádný ze solidních celků na našem území by takovým nekalým praktikám nepomáhal a daleko efektivnější by pro všechny tím pádem byla vzájemná komunikace a spolupráce zaměřená na osvětu a prevenci. 

A jak to vidíte Vy? Máte jiný názor, nebo s tímto souhlasíte? Budeme rádi za Vaše názory na našich komunikačních kanálech.


Váš tým VirtualProperty
Podobné články z sekce Novinky