Úprava: informace následující zprávy později Centrální banka Tuniska dementovala, viz: https://www.virtualproperty.cz/detail-clanku.php?id=183 Zdá se, že Tunisko bude první zemí, která převede svou národní měnu na blockchainovou platformu. Centrální banka Tunisu totiž oznámila, že digitalizace jejich dináru již započala.


Nový e-dinár, neboli CBDC (Tunisia’s Central Bank Digital Currency) bude zaštítěn papírovými penězi státu a jeho ledger bude viditelný pro centrální banku země. Fungovat bude na blockchainu Universa, ruského ICO startupu, jehož zakladatel a CEO Alexander Borodich zdůraznil, že se nedá považovat za kryptoměnu v pravém slova smyslu.


Borodich ovšem zároveň zdůraznil výhody, které tento systém digitální měny bude mít. Jednak bude efektivně bránit padělání, protože každá tato "elektronická bankovka" je chráněna kryptografií, kterážto efektivněji nahrazuje ochranné prvky na bankovkách klasických. Dále je pak podle něj produkce této digitální formy 100krát levnější, jelikož se během ní neplýtvá inkoustem, papírem a elektřinou na proces tisku. Zvýšit by se měla i transparentnost.


CBDC nebude zcela nová měna, ale prakticky se bude jednat o digitalizovanou verzi té stávající, do jejíž platformy se přesune část rezerv a lidé si budou moci vyměnit své fyzické peníze za tyto e-dináry.


Borodich také předpokládá, že toto změní funkčnost soukromých bank, jelikož všechny fyzické peníze zůstanou v centrální bance a ty komerční budou tedy pouze poskytovat služby a soupeřit jejich kvalitou, což v konečném důsledku prospěje především lidem.


Zdroj informací, zdroj obrázku