Od příštího měsíce pravděpodobně začne platit nová regulace od FATF, která bude vyžadovat tzv. "Travel rule" pro většinu burz a custody peněženek. Decentralizované burzy a peněženky  nebudou předmětem těchto nových pravidel. Pokud máte přivátní klíče, máte Bitcoin.

Ale pokud si myslíte, že mezivládní standardy organizace Financial Action Task Force (FATF) budou brzdou pro krypto ekosystém, přemýšlejte znovu. Určitě to, co se očekává v příštím měsíci, vyvine tlak na programátory, aby urychlily práci na tzv. non Custodio peněženkách a jiných nástrojích, které usnadní koncovým uživatelům přímé transakce mimo regulované zprostředkovatele.

Nová pravidla, která pravděpodobně vstoupí v platnost již příští měsíc, budou vyžadovat od burz a subjektů, které spravují kryptoměny klientů, aby získali identifikační údaje od obou stran při transakci předtím, než ji povolí na svých platformách.

Nový regulační přístup by měl fungovat podobně jako "travel rule - cestovní pravidlo" pro korespondenční banky. Znamená to v praxi to, že když dostanete platbu vidíte od koho prišla.Táto regulace bude vynucena tím, že pokud ji země nebude akceptovat, dostane se na černou listinu.

V kombinaci s připravovanými pravidly Evropské unie pro boj proti praní špinavých peněz (AMLD5), které mají platit od Ledna 2020, nový rámec vytváří komplexní globální systém pro transakce s kryptoměnami, ve kterém by neměl být nikdo mimo kontrolu.

Zničí to Satoshiho vizi?
Lidé myslící v libertariánského duchu, na kterém byl Bitcoin postavený, to budou považovat za odporný systém sledování a cenzury. Z praktického hlediska se nová pravidla stanou překážkou pro subjekty, které spravují kryptoměny. Může to podnítit konsolidaci průmyslu, protože menší subjekty mohou považovat náklady na dodržování předpisů za příliš vysoké.

Analýza společnosti Blockchain Chainalysis, která spolupacuje s regulačními agenturami, argumentovala FATF, že nová pravidla jsou nepraktické a povedou k přesunu do služeb, které orgánům ztíží sledování činnosti.

Pravidla budou ale problém pro lidi, kteří jsou nedostatečně identifikováni, což vyloučí miliardy lidí v rozvojových zemích z globálního finančního systému.
Ale není vše ztraceno. Ve většině zemí není ilegální držet kryptoměnu pod vlastní správou. A jak bylo vysvětleno v pokynech, které nedávno zveřejnila organizace FinCEN (Financial Crime Enforcement Network), světové regulační instituce nebudou v současnosti zavádět stejné požadavky na KYC (poznej zákazníka) i pro poskytovatele softwaru na takové "self custody" peněženky.

Tato regulace bude mít za následek, že paralelně se systémem FATF regulovaných institucí, bude fungovat zcela oddělena ekonomika přímých peer to peer transakcí mezi lidmi, kteří kontrolují svou vlastní kryptoměnu. Takže platí ještě více pravidlo tvé privátní klíče, tvůj Bitcoin.

Pokud držíte své krypto na Coinbase, už ho nebudete moci posílat ani přijímat na nebo z jakékoliv bitcoinovej adresy, pokud to nebude v souladu s procesem KYC. Jakmile přesunete své finanční prostředky na účet v své zprávě, budete je moci poslat na jakoukoli vlastní adresu.

Jde však o to, že i tento regulační rámec stále ponechává prostor pro vizi Satoshiho systému peer-to-peer plateb. Ve skutečnosti by nová pravidla mohla být katalyzátorem pro programátory, aby se urychleně zabývali hlavními technickými problémy, které omezují používání samoobslužných krypto peněženek.

Bezpečnost
Klíčovým podnětem pro lidi, aby držely své kryptoměny na peněženkách, jako je Coinbase, je neochota riskovat buď nesprávnou manipulaci se svými soukromými klíči nebo jejich ukradení.

Příběhů o hackerských útocích a ztrátách je velmi mnoho a odrazují nováčky od toho "být jejich vlastní bankou". Bezpečné hardwarové peněženky, jako jsou Ledger a Trezor, v posledních letech usnadnily lidem kontrolovat jejich aktiva, aniž odhalili své osobní klíče online hackerům. Bezpečnostní experti však tvrdí, že prý našli zranitelná místa a uživatelská zkušenost je pro nezdatné uživatele stále daleko.

Nová generace smartphonů, která využívá bezpečnost vojenské úrovně a šifrování typu end-to-end, by měly usnadnit bezpečné držení kryptoměn lokálně na zařízení, které se snadno připojuje na internet pro globální platby. HTC výrobce začal jako první a Samsung nyní dobíhá.

Centralizované versus decentralizované burzy
Další výzvou je snížit rozsáhlou závislost na centralizovaných burzách. Uživatelé potřebují efektivně najít kupujících nebo prodávajících, a dosud byli závislí na centralizovaných burzách, které jsou klíčovým cílem nových nařízení. Odpověď spočívá v rychlém rozmachu decentralizovaných burz (DEX), kde je úschova ponechána investorům. Technologie, jako jsou atomic swaps, umožňují plynulý vzájemný převod digitálních aktiv, aniž by jedna strana byla schopna podvést druhou.

Jako nově vznikající technologie se DEX nyní snaží přilákat likviditu větších centralizovaných burz, což je činí méně atraktivními. Ale s Binance, který spustil beta verzi, nastane pravděpodobně rychlý vývoj v tomto prostoru.
I když decentralizované burzy mohou pomoci kryptoměnám zůstat mimo regulační sítě, nevyřeší související problém přístupu k FIAT měnám. V současnosti je to služba, která je téměř výhradně zajišťována regulovanými, centralizovanými burzami. Řešení spočívá v nových typech stablecoinů, které jsou vázány na dolar, jako je například MakerDAO, Dai, nebo jako jsou Gemini, Paxos.

Všechny tyto služby musí momentálně opírat o skutečné fiat zdroje, což znamená, že poskytovatelé stablecoinů a poskytovatelé softwaru na DEX budou stále potřebovat bankovní účty. A vzhledem k přetrvávající neochotu bank podporovat krypto byznys by jejich získání mohlo být potenciální překážkou pro začínající podnikatele, kteří chtějí růst v tomto ekosystému.
Tímto způsobem by banky mohly být i nadále úzkým místem, přes který regulátoři ukládají limity na jinak neregulovaný sektor kryptoměn. Nicméně, rostoucí zájem bank o další vývoj v oblasti blockchainu, jako například vytváření trhů v tokenizovaných akciových a dluhopisových emisích, je přivede k podpoře tokenizovaných plateb.V konečném důsledku to bude vyžadovat přátelštější přístup.

Určitě většina bank nebude chtít ponechat budoucnost plateb digitálním Fiatem konkurenční bance, jakou je například JPMorgan, a nechtějí nechat ani Facebook, aby proměnil více než 2 miliardy aktivních uživatelů na okamžitou globální platební síť, která obchází banky. Je ironií, že by se právě proto mohli přiblížit ke krypto byznys firmám.

Zdroj: Coindesk
Zdroj obrázku


Podobné články z sekce Novinky