Pokud patříte mezi fanoušky Netflixu a jeho tvorby (zejména dokumentů, které točit jednoduše umí), a zároveň jste podobně jako my zanícený kryptonadšenec, možná jste zachytili, že koncem března vyšel velmi povedený kousek s názvem Trust No One: The Hunt for the Crypto King, volným překladem Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn. Dokument popisuje záhadnou smrt úspěšného zakladatele krypto-burzy QuadrigaCX, Geralda Cottena a s tím spojené zmizení financí uživatelů v hodnotě 250 milionů dolarů. Pokud jste o tomto příběhu náhodou neslyšeli, v dnešním článku vám shrneme ty nejvýznamnější detaily, které se případu týkají.

Gerald Cotten vyrůstal v městečku Belleville, nábřežní komunitě mezi Torontem a Montrealem, odkud se později přestěhoval přímo do Toronta, kde absolvoval studijní program s vyznamenáním na Schulich School of Business na York University. Milý, bezproblémový a sympatický mladík se chopil příležitosti hned v roce 2013, kdy spolu-založil kanadskou krypto-burzu s názvem Quadriga fintech Solutions (QuadrigaCX), která se stala obrovským úspěchem zejména během počátečního cenového boomu kryptoměn v roce 2016. Jeho společnost byla tak populární, že ve skutečnosti pomohla legitimizovat bitcoin v Kanadě, jelikož představovala největší obchodní společnost zabývající se kryptoměnami na území.

Mladík zpočátku zvládal řídit burzu z jednoho notebooku, bez stálé kanceláře, ale od roku 2017, kdy stoupla cena bitcoinu z 1000 na 20000 dolarů, začaly obraty dynamicky růst, protože veřejnost chtěla být součástí této jízdy. V nejlepších časech měla burza přes 350 000 uživatelů a disponovala majetkem v hodnotě jedné miliardy dolarů. Úspěch však Cottena nezměnil – podařilo se mu zachovat si sympatie publika, protože narozdíl od jiných úspěšných krypto-osobností, se neukazoval na věrnosti a budil dojem umírněného obchodníka, který zasvětil svůj život poctivé práci na burze. Jeho společenskému statusu dopomohla také svatba s manželkou, která podobně jako on, byla na první pohled velmi sympatická osoba.

Jak to ale bývá u různých krypto-projektech, úspěchu se daří, když jsou ceny kryptoměn v nebeských výšinách. Ale v momentě, kdy přijde propad, jak tomu bylo v roce 2018, řada firem a projektů náraz nepřežije. Problémy postřehli i burzu QuadrigaCX. Panika, která se šířila mezi uživateli, vyústila v masivní výběry, které časem nebylo možné zrealizovat. Cotten se snažil alespoň částečně situaci uklidnit a největším agresorům vklady reálně i vyplatil, zbylým posílal svým jménem omluvný dopis, ve kterém sliboval, že peníze dostanou, avšak všechny fiat zásoby jsou blokovány v bance. Lidé čekali, a pomalu ztráceli naději, že své peníze ještě vůbec někdy uvidí. Zbytek naděje definitivně zhasl 9. prosince 2018, kdy manželka Geralda Cottena oznámila úmrtí svého manžela, který definitivně vydechl v indické nemocnici na komplikace spojené s Crohnovou chorobou, kterou trpěl. A jak se o něco málo úkázalo, přístupy do všech kryptopeněženek i na samotnou burzu měl jen Garry, nikdo jiný.

To znamenalo, že zbývající vklady uživatelů v hodnotě přes 250 milionů dolarů zůstaly uzamčeny, bez možnosti vyplacení, bez přístupu další osoby, což samozřejmě otevřelo obrovskou diskusi uživatelů burzy, kteří v zoufalství hledali špetky naděje, jak ze situace uniknout. Postupem času se začaly vynořovat pochypnosti o úmrtí zakladatele burzy, i o faktech, které médiím poskytovala jeho pozůstalá manželka. Lidem například vrtala v hlavě samotná příčina úmrtí – Crohnova choroba způsobuje totiž smrt jen ve zhruba 3% případů. Také jim nešlo do hlavy, že by byl Garry tak naivní, že by nezanechal zálozné přístupy alespoň své nejdražší polovičce. Ta zpočátku také tvrdila, že ve firmě svého muže nefigurovala, což však dokumenty dokazující její postavení jako výkonné ředitelky ve společnosti vyvracely. Hlavní podezřelou se tak logicky stala ona.

Pátrání v online světě ale pokračovalo dál, a poškozeným se podařilo získat mnohé další důkazy, které naznačují, že burza byla od začátku plánována jako podvod. Vedou se spekulace o tom, že Garry Cotten nezemřel, svou smrt nafingoval, a nechal si přeoperovat tvář a změnit identitu, aby si nakradené peníze mohl do konce života užívat. Pokud tuto konspiraci připustíme jako pravdivou, může Cotten v současnosti žít v kterékoli zemi světa, s jakýmkoli novým jménem a rodinou.

Více Vám prozrazovat nebudeme, pokud Vás příběh zaujal, určitě doporučujeme dokument na Netflixu, který velmi podrobně vykresluje všechny důkazy, které hrají v Cottenův neprospěch. Co je smutným koncem příběhu, je ztráta obyčejných lidí, kteří kanadskému podnikateli věřili a díky jeho chybám (případně nekalým úmyslům) přišli mnohdy o celoživotní úspory. Vezměme si tedy ponaučení a jak jsme již mnohokrát zdůraznili, vždy investujte jen tolik, kolik si můžete dovolit ztratit.


Vaše VP

Zdroje: 1, 2, 3, 4 + NETFLIX