Zatímco fanoušci kryptoměn netrpělivě čekají, zda se v roce 2019 dočkají prvního schváleného Bitcoin ETF americkou komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), v Evropě mezitím přední švýcarská burza SIX SWISS Exchange spustila 5. března obchodování s Ethereum ETP.

ETP (Exchange Traded Products) můžeme rozdělit na ETF (Exchange Traded Funds), ETC (Exchange Trader Commodities / Currencies) a ETN (Exchange Traded Notes) . Možná jste tedy už pochopili, že ETP je produktem, který zahrnuje i ETFs, které se tak často zmiňují právě s Bitcoinem.

Ve Švýcarsku tedy začíná fungovat obdobný produkt, ale zatím na Ethereu a to díky spolupráci se švýcarskou společností Amun AG. Obchodovat se bude pod indexem AETH. Poplatek za správu Ethereum ETP bude činit 2,5 procenta.

Spuštění Ethereum ETP bylo poprvé oznámené v listopadu 2018, přičemž SIX Swiss Exchange tehdy prozradila, že dohromady postupně zalistuje až 5 kryptoměnových ETPs - pro Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin a právě Ethereum.

Podle této zprávy se má Ethereum ETP podílet na 16,7% trhu, zatímco Bitcoin má tvořit přibližně polovinu aktiv ETP. Ripple má tvořit 24,4% a Bitcoin Cash s Litecoinem 5,2% resp. 3%.

Platforma SDX, která umožní obchodování s těmito produkty, by měla být spuštěna v průběhu léta. Termín ovlivní datum získání povolení od Úřadu pro dohled nad finančním trhem, tedy švýcarského regulátora trhu.


Podobné články z sekce Novinky