I když by se mohlo zdát, že kryptoměny a blockchain, jejich vývoj, propagace a podnikání s nimi, je převážně v rukou mužského pohlaví, opak je pravdou. Dnes známe mnoho vlivných žen, které do tohoto oboru přispěly ve značné míře, a které výrazně ovlivňují celé uživatelské i podnikatelské prostředí. V současných médiích je ale pozornost převážně věnována vlivným mužům, jejichž dopad na obor je zjevný (Elon Musk, Vitalik Buterin, Changpeng Zhao, a další). A na ženy se tak trochu zapomíná. Proto jsme se rozhodli připravit článek o podnikatelkách, inovátořkách či propagátorkách, které v pozadí bojují o lepší masovou adopci kryptoměn. Vybrali jsme pro Vás 10 žen, které nás osobně zaujaly: 

1) První žena z našeho žebříčku, Elizabeth Stark, je blockchainová podnikatelka, pedagožka a obhájkyně otevřeného internetu. Je spoluzakladatelkou a generální ředitelkou společnosti Lightning Labs, jejímž cílem je rozšiřovat a zrychlovat blockchainovou síť a také je aktivní v Coin Center, organizaci pro tvorbu politik digitálních jmen, a dále poradkyní ve společnosti Chia, která vytváří nový, snadno použitelný blockchainový protokol.

2) Kristin Smith, druhá žena našeho žebříčku, provozuje Blockchain Association - asociaci, která se zaměřuje na pomoc a rozvoj krypto-průmyslu (podobně jako naše místní Česká kryptoměnová asociace) a vybudování strategického plánu veřejné politiky. Smith aktivně bojuje za zmírnění regulačních překážek, které brání podnikatelům v inovacích a rozvoji oboru.

3) Další významná žena, Galia Benartzi, je technologická podnikatelka a spoluzakladatelka společnosti Bancor. V současné době je Bancor Protokol standardem pro novou generaci kryptoměn, nazývaných Smart Tokens. Pod vedením Benartzi se několikamilionová společnost stala vlivným hráčem na krypto-poli a samotná Benartzi se umístila v žebříčku Forbes - TOP 50 žen v technologickém průmyslu. 

4) Meltem Demirors je hlavní strategickou ředitelkou společnosti CoinShares, která poskytuje finanční služby v Londýně a New Yorku. Společnost se zaměřuje na alternativní aktiva, primárně na virtuální měny. Kromě toho Demirors produkuje pravidelné krypto-podcasty a každoročně pořádá konferenci Crypto Springs v Palm Springs.

5) Známé jméno v krypto-komunitě patří Tiffany Hayden, která je spoluzakladatelkou společnosti Casheer, která vyvinula mobilní platební aplikaci pro digitální měny, určenou pro obchodníky a spotřebitele. Kromě toho je Hayden aktivní členkou Bitcoin GNO, což představuje online komunitu pro ženy zapojené do krypto-oboru

6) Šesté místo v žebříčku obsadila Caitlin Long, předsedkyně WyoHackathon, což představuje pravidelné slavnostní setkání určené pro vývojáře, podnikatele a aktivní krypto-společnosti. Long od roku 2012 aktivně veřejně podporuje technologii blockchain a prosazuje Bitcoin jako vhodnou alternativu fiat světu. Rovněž byla spoluzakladatelkou společnosti Wyoming Blockchain Coalition.

7) Významná mediální propagátorka kryptoměn a blockchain technologie, Laura Shin, začínala jako hlavní redaktorka Forbes se zaměřením na pokrytí problematiky kryptoměnových aktiv. V současnosti je samostatnou krypto-novinářkou a známou krypto-influencerkou. Kromě toho je Shin producentkou a hostitelkou podcastů Unchained a Unconfirmed a autorkou knihy o kryptoměnách

8) Kathleen Breitman je spoluzakladatelkou společnosti Tezos, platformy pro inteligentní kontrakty (smart contracts) založené na blockchainu s mechanismem řízení on-chain, který koordinuje a posouvá upgrady do své sítě. Pracovala také ve společnostech Accenture, Bridgewater Associates a Wall Street Journal. 

9) Joyce Kim je spoluzakladatelkou a výkonnou ředitelkou společnosti Stellar.org. Dříve byla Joyce výkonnou ředitelkou ve společnosti Freestyle Capital. Spoluzaložila také Simplehoney (poskytovatele mobilní aplikace pro vytváření seznamů potřebných pro uživatele), a byla také generální ředitelkou společnosti Soompi. V současné době pracuje jako ředitelka v MIT Media Lab. 

10) Elizabeth Rossiello, zakladatelka a výkonní ředitelka společnosti BitPesa, kdysi pracovala pro společnosti jako Goldman Sachs a Credit Suisse. V roce 2012, žijíc v Keni, těhotná se svým druhým dítětem a těžko zaměstnatelná, se rozhodla založit vlastní firmu, BitPesa, která díky financování od velkých investorů spatřila světlo světa v roce 2013. Rossiello se zaměřila na africký kontinent a prostřednictvím své firmy a technologie blockchain umožnila posílání plateb z a do Afriky, které jsou o 90% levnější, 93% rychleji a 100% jednodušší. Dnes BitPesa působí ve více než 85 zemích a má více než 23 000 uživatelů. 

Seznam vlivných žen v krypto-průmyslu zdaleka nekončí desátým místem v našem žebříčku. Denně přibývají nové inovace, za kterými je množství tvrdé práce, a které jsou přímo či nepřímo podporovány ženami podnikatelkami, influencerkami či novinářkami. Je proto na místě začít bourat stereotypy, že kryptoměny jsou pŕevážně doména mužů. Kryptoměny jsou totiž doménou nás všech.  

Znáte další ženy, které přispěly či přispívají k rozvoji tohoto oboru? Napište nám do komentáře :-)


Tým Virtual Property