Co jsou DeFi?

DeFi sem, DeFi tam. Tento element je jedním z největších trendů, se kterými se kryptoměnoví nadšenci i nováčci setkávají v uplynulých měsících frekventovaně. Minimálně v titulcích různých zpráv a novinek, protože jej řeší snad každý známější informační portál o kryptu. Víte ale proč a co ta zkratka vůbec znamená?

 

Jedná se o "Decentralizované Finance". Jen pro pořádek, je poměrně dost lidí, kteří si tento pojem pletou s diverzifikací – rozložením financí a investic na místa vzájemně nezávislá za účelem rozložení a snížení rizik. To však není správně. DeFi je fenomém, který někteří označují jako jasnou a nevyhnutelnou budoucnost finančního sektoru, zatímco jiní tvrdí, že je ze svého principu od počátku odsouzen k zaniknutí. Jeho cílem je nastavit komplexní funkční rámec decentralizovaných finančních služeb a má to být nadstavba ke kryptoměnám jako takovým. A finančními službami nemyslíme jen posílání prostředků od jednoho člověka k druhému, nýbrž i takové věci jako jsou půjčky, hypotéky, směnárenské služby, finanční deriváty, nezávislé obchodování atd. Toto vše by pak mělo fungovat bez jakéhokoliv prostředníka, bez KYC nebo i jakékoliv registrace. 

 

Už z tohoto popisu patrně začínáte chápat, proč to někdo vyzdvihuje a někdo odsuzuje. Na jednu stranu by totiž toto (pokud by to plnohodnotně fungovalo) dávalo skutečnou svobodu v téměř všech podstatných finančních oblastech a to samozřejmě je něco, co se velmi libí kryptonadšencům, anti-systémově zaměřeným jedincům či zkrátka jen lidem, co si chtějí o svém životě a poctivě vydělaných penězích rozhodovat sami. Na druhou stranu se (bohužel celkem logicky) staví zastánci mezikontroly s argumenty, že když už teď je v kryptu tolik podvodů, kterým se nedaří efektivně bránit, DeFi tyto snahy posunou ještě dále a totálně mimo kontrolu. 

 

My, coby několik let fungující kryptosměnárenský celek, k tomuto máme rovněž poněkud rozporuplný přístup a dá se říci, že chápeme oba tyto tábory. Pokud lidé tvrdě pracují či jinak poctivě vydělávají, měli by mít plné právo mít i plnou kontrolu nad tím, co je výsledkem. Sami jsme si s přehnanou byrokracií užili a stále užíváme své, o jisté diskriminaci hraničící s kartelovým překračováním a ohýbáním nedokonale nastavených zákonů nemluvě. Z tohoto pohledu DeFi jednoznačně fandíme. Na druhou stranu ale i vidíme, jak moc podvodníků se snaží obrat ty méně finančně gramotné lidi a jaká spletitá psychologická schémata jsou schopni vytvořit a provozovat, aby je obrali o poslední drobné či i navezli do půjček, které nebudou schopni splatit (i proto máme tak pokročilé AML protokoly – možná trochu otravné, ale fungují!). Z toho pohledu DeFi budí obavy.

 

Tedy jako krypto samotné, ani DeFi nemá jednoznačné vyznění a není potenciálně "jen dobré" nebo "jen špatné". Dalším faktorem je pak momentální stav. Tento fenomén je ve své rané fázi, vysoce experimentální řekněme. Má před sebou obrovský kus cesty a nikdo zodpovědný Vám na 100% neřekne, jestli ji zvládne ujít nebo ne. Může se jednat o začátek něčeho skutečně velkého, nebo o obrovský hype pro nic, který skončí za pár měsíců či několika málo let. Pokud tedy plánujete do nějakého DeFi projektu jít all-in, mějte na paměti všechna rizika. Pravidlo "investuj jen tolik, kolik si můžeš dovolit ztratit" platí vždy, u krypta 5ti násobně a u DeFi ... no, tak 20ti násobně? Asi? Tak nějak :) Ale zase tu myšlenku neodsuzujme, má velký potenciál a že prostě nemůže fungovat není také úplně pravda. Jen to záleží na spoustě okolností, z nichž některé nejsou ani v tuto chvíli ještě známy.

 

Momentálně jde velká část těchto snah přes síť Etherea, kde fungují chytré kontrakty a je svou strukturou pro experimentování poměrně vhodné. I to mimo jiné vyhnalo tak vysoko poplatky, pokud někdo ETH sledujete. Přechod na 2.0 je v tomto zásadní věc.  Dá se počítat i s tím, že Cardano si k tomuto bude chtít říci své, jelikož jejich projekty a plány vyloženě jako DeFi síť působí. Stejně tak se může objevit několik nových, ale velmi úspěšných hráčů, takže budoucnost je otevřená. Stejně tak mějte i Vy otevřenou mysl při vyhodnocování rizik a potenciálního přínosu :)

 

 

Váš tým VirtualProperty

 

zdroj ilustračního obrázku