Děti a kryptoměny. Jak správně začít?

 

Bitcoin a kryptoměny se pomaličku stávají součástí veřejného diskurzu a naší každodenní realitou. Je stále důležitější rozšiřovat povědomí o základních konceptech mezi širokou veřejnost, i mezi děti všech věkových kategorií, na které se (zatím) trošku zapomíná. A přitom – vedení dětí od útlého věku k finanční gramotnosti je v kontextu současné společnosti více než důležité. Mnozí krypto-nadšenci už vědí, jaké je to být rodičem, a každý zřejmě chce pro své ratolesti co nejlepší budoucnost. Možná Vy sami jste již uvažovali o tom, že byste chtěli své znalosti a zkušenosti posunout mladší generaci, ale zastavili Vás obavy, jak správte tuto problematiku podchytit, a jak ji efektivně dětem vysvětlit. Proto jsme se rozhodli připravit pro Vás úvodní článek, kde poskytneme pár užitečných tipů, jak vést Vaše ratolesti k poznání bitcoinu a kryptoměn obecně. Pojďme se na to společně podívat :-)

 

Proč začít děti vzdělávat o kryptoměnách?

Pro děti je velmi důležité, aby se učili o světě kolem sebe, včetně toho, jak fungují peníze a kryptoměny. Naše chápání tradičních peněz mění převratná technologie známá jako blockchain. Pokud svým dětem poskytnete vzdělání v oblasti kryptoměn, získají cenné pochopení toho, jak funguje finanční svět, a jaké možnosti jim nabízí. Čím více budou těmto věcem rozumět, tím lepší budou jejich budoucí rozhodnutí a tím více budou vědět o svých penězích a o tom, co s nimi mohou dělat. 

 

Vzdělávání dětí o výhodách a nevýhodách kryptoměn také rozšiřuje jejich znalosti o konceptech souvisejících s běžnými penězi. Nové znalosti a dovednosti mohou následně využít při tom, jak provádět bezpečné investice, jak zvážit možná rizika a  jak se vyhýbat finančním podvodům - to vše jim může jednoho dne ušetřit pořádnou spoustu peněz.

 

Jak mohou rodiče pomoci svým dětem zapojit se a dozvědět se více o kryptoměnách?

Zpočátku na vzdělávání jděte pomalu, chcete-li u svých dětí vzbudit zájem o toto téma - určitě je přece nechcete hned v úvodu odradit náročnou terminologií, které nerozumí ani mnozí dospělí :-)) Ukažte jim videa, která se tématu věnují, kupte jim knížky určené pro děti, ať se mohou vlastním tempem do tématu dostat, snažte se propašovat základní výrazy do jejich podvědomí. Pro začátek výuky se zkuste zaměřit na stručný přehled toho, jaké kryptoměny známe, jaký je jejich účel a jaké mají výhody. 

 

Pomoci si můžete například známou knížkou Bitcoinové peníze. Jak v městečku Bitčany objevili dobré peníze od autora M. Karase, nebo videi na YouTube, například What is Bitcoin? (for kids) od uživatele CryptoCoinKid, případně video s názvem Billy's Bitcoin: A Children's Bitcoin Story. Na škodu nejsou ani písničky s touto tématikou, například známý song POKÁČ – KOUPIL JSEM SI BITCOIN. Jinými slovy, využijte všechny dostupné možnosti, jak dětem přiblížit základy hravou cestou.

 

Jak děti porostou, budou studovat a hledat další informace sami, ale na začátek je lepší dát jim informace o kryptoměnách s největší perspektivou růstu. Popište historii první kryptoměny a jak se stala nejcennějším digitálním aktivem. Načrtněte postavu Satoshi Nakamota, fantoma bitcoinu, přidejte příběh o tom, proč se rozhodl vůbec bitcoin založit. Můžete zmínit i Pizza day - to vše jsou témata, která budou děti se zájmem poslouchat :-)

 

Rodiče mohou následně zřídit dětem kryptopeněženky, které použijí k tomu, aby dětem dávaly pravidelné digitální příspěvky ve formě kapesného. Tak se mohou děti seznámit s tím, jak to celé funguje, a „ohmatat“ si reálné funkce. Nezapomeňte na vysvětlení online bezpečnosti a důležitých věcí ohledně přístupu k financím, toto by měly děti chápat od začátku. Zdůrazněte, že přístupové údaje nesmí nikdy nikomu odhalit, jinak je může čekat velké zklamání. Jinými slovy - veďte děti k finanční zodpovědnosti vůči vlastním úsporám.

 

Pro své děti můžete také zvážit vytvoření peněženky pro úschovu kryptoměn pomocí online nástrojů určitých společností. Díky tomu si budou moci ponechat kryptoměnu, aniž by skutečně měli přístup k účtu – alespoň na začátek. Můžete požádat přátele a rodinu, aby vašemu dítěti dali kryptoměnu místo hotovosti nebo hraček, a to nejen na svátek a narozeniny, ale i na Vánoce. Koneckonců - za ušetřené kryptoměny si pak děti mohou sami koupit, což uznají za vhodné (samozřejmě po konzultaci s kompetentním regulátorem, rozuměj rodičem :-)) ).

 

Musíte svým dětem vysvětlit, proč je důležité poznávat tento obor a jaký má potenciál a perspektivu. Vysvětlete jim, proč by to pro ně mohla být moudrá investice. Ukažte jim, jak přijít s inovativními nápady, jak efektivně využít virtuální měny ve svůj prospěch a jak propojit myšlenku s realitou. Zaměřte se na projekty, které toto dokazují – například vznik trezorů či NFT. Jinými slovy, snažte se jim ukázat, jak může být krypto využito v běžném životě, a jaké všechny obory může pozitivně ovlivnit.

 

Nezapomeňte se zvláště pověnovat problematice podvodů, které jsou součástí tohoto oboru. Projděte si společně možné typy scamů, na které mohou narazit, ukažte jim, jak podvody rozpoznat a na co si dát pozor. Zdůrazněte, že pokud na něco narazí a nebudou si jisti, ať se na Vás raději obrátí a „nálezy“ s vámi prokonzultují. Buďte jejich krypto-mentor, kterému mohou plně důvěřovat.

 

Suma sumárum - nebojte se otevřít téma kryptoměn u Vás doma, téma určitě zaujme i ty nejmenší. Využijte dětskou zvědavost a schopnost rychle se učit, a pomozte dětem objevit nový svět, který pro ně jednou může znamenat finanční svobodu. Držíme palce!

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Vaše VP